| Avrămuţ_Alexandru_George_1985 a întrebat:

Bună ziua. Am o centrala termica BOSCH, model mai vechi, care tot pierde presiunea la apă. Îmi puteți spune care ar fi cauza?
Mulțumesc.

7 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Cauza este o pierdere, care poate fi in instalatie sau chiar in centrala. Daca schimbătorul de caldura are un por, apa va curge in focar si va iesi pe teava de evacuare a gazelor arse, sub forma de abur. Dar in cele mai multe cazuri se pierde pe traseu, pe la o imbinare prost lipita.

| Avrămuţ_Alexandru_George_1985 explică (pentru regis):

Scade presiunea când folosesc apa la robinet.

| regis a răspuns (pentru Avrămuţ_Alexandru_George_1985):

Atunci o fi o defectiune la vana cu trei căi. In mod normal cele doua circuite nu comunica intre ele.

Bula
| Bula a răspuns:

Presiunea scade fiindca udeva este o "scapare" pe circuitul de incalzire.
Regleaza presiunea si mergi pe traseul de incalzire, verficand intregul circuit tur-retur, precum si caloriferele (la imbinari, ronineti), dedesubtul fiecaruia, unde se umezeste. Te poate ajuta un servetel de hartie colorata, pe care se vede bine chiar si o picatura de apa.
Daca totul este uscat, atunci cheama instalatorul care a verificat centrala!

| darrio2007 a răspuns:

Si eu patesc la fel si fara sa am pierderi. O data pe saptamana mai bag apa in instalatie.

| Lioana a răspuns:

La mine cand scade presiunea la centrala e din cauza ca robinetul de la calorifer nu e bine strans si picura apa din el.

| Aurora99 a răspuns:

Dacă sunteți din București/Ilfov, sunați la nr. de tel 0730 111 131 sau trimiteți un email la adresa de email din linkul de mai jos. Băieții lucrează în regim urgent, la orice oră și în orice zonă, sunt serioși și au prețuri foarte avantajoase. Luați legătura cu Cristian și vă va trimite el o echipă să vă rezolve tot.

https://instalatori-nonstop.ro/contact/