| Coca57 a întrebat:

Bună, dragilor! M-am mutat la bloc e totul super in afara hergheliei de deasupra, care tropăie la maxim, non stop, în ciuda discuțiilor civilizate pe care le-am avut. Întrebarea mea este cum pot antifona tavanul camerei în care locuiesc, că în rest, nu ma deranjează.
Va mulțumesc, zi minunată!

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Cea mai buna antifonare se obtine alternand straturi de densitati diferite. Va trebui sa cobori tavanul, vezi cu cat poti astfel inca sa ramana si estetic, iar apoi lasa-ti fantezia sa zburde. De exemplu, poti pune 1 cm de extrudat, 2 cm de expandat, o folie de aluminiu cu bule, 5 cm de vata minerala, burete pentru parchet, o folie bariera de vapori, ghips-carton, dale de tavan din polistiren. Cu cat alternezi mai multe straturi, cu atat vei obtine o izolație fonica mai buna.

| Coca57 explică (pentru regis):

Mulțumesc frumos, nu pot să cobor foarte mult tavanul că dau peste dozele de curent. Zi frumoasă!

7 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Pluta de 1 cm grosime. E cel mai bun fonoizolant. E cam scump dar eu cred ca merita.
Si rezolvi si problema grosimii.

| dullcat a răspuns:

Cheama politia? Daca cu vorba civilizata nu se intelege, poate se intelege cu amenzi.

| CuStimaSiRespect a răspuns:

Ar fi posibilă o izolație fonică cu vată minerală, dar trebuie să iei în calcul faptul că soluția va scădea din înălțimea camerei.

| Coca57 explică (pentru CuStimaSiRespect):

Da, mulțumesc, e deja coborât, că este izolat, dar nu-i suficient pentru tropaieli. O zi frumoasă!

| doareu68 a răspuns:

Eu am antifonat in Germania, peretii si tavanul cu cartoane de oua, lipesti unul linga altul cu aracet. Dupa care te cobori cu tavan de Rigips.Antifoneaza f bine, crede-ma, era o sala unde se predau lectii de percutie la baterie!