| SarahMariah a întrebat:

Am anxietate sociala și ma întreb de următorul lucru: m-am mutat la bloc acum ceva timp, însă nu am făcut cunoștință cu vecinii, în afara de dățile în care ne-am întâlnit pe scări și ne-am salutat. Întrebarea mea este, cum ar trebui sa ii salut? Sa le spun bună ziua sau bună? Cum îmi dau seama cui sa-i spun asa, adică nu am de unde sa știu fiecare ce vârstă are... Dacă are, sa zicem, între 25 și 30, ar fi ciudat sa spun "bună ziua"? Suna penibil întrebarea, însă chestia asta chiar ma oprește din a ieși afara ca să evit contactul cu ei. De altfel, nu am știut exact în ce categorie sa pun întrebarea asa ca ma scuzați

5 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Păi îi vezi și tu care-s mai tinerei, mi apropiați de vârsta ta și care nu. iar dacă chiar se nimerește unu să fie mai bătrân decât pare, cu atât mai bine, îi faci un compliment că ai crezut că e de vârsta ta, că arată foarte tânăr/ă

| Bruno92 a răspuns:

și buna e politicos, asa ca le poți spune buna' indiferent de vârstă.

| SarahMariah explică (pentru Bruno92):

Ar trebui sa specific și faptul ca am 16 ani. Mi se pare puțin ciudat sa spun bună cuiva care este de 25- 30 de ani, mai ales dacă nu ii stiu sau în fine. Stiu ca totul este în capul meu... Chiar nu știu ce sa fac. Mersi de răspuns, apropo!

| Bruno92 a răspuns (pentru SarahMariah):

Ar fi mai ok pentru tine sa mergi câteva ședințe la psiholog

| Bruno92 a răspuns:

Le poti spune buna ziua vecinilor mai vârstnici, sau sărut-mâna.