| Bogdandfqj a întrebat:

Bună ziua. Locuiesc într-un apartament la etajul 4 din 4 într-un bloc cu pod si acoperiș din țiglă. Aș dori sa izolez tavanul. Cum ar fi mai eficient, din interior cu vata minerala si ghips carton sau pe placa de beton din pod să pun o vată minerală val? Va mulțumesc pentru răspunsuri

4 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Cel mai eficient ar fi sa izolezi si sus si jos. Eu as pune vata de sticla, cel mai bun raport pret calitate il are Isover Domo.
Daca folosesti podul, va trebui sa faci o podea, peste niste grinzi intre care umpli cu vata. Daca il folosesti foarte rar, il poti placa cu polistiren extrudat in mai multe straturi (cate te lasa buzunarul), pe care poti calca ocazional, eventual punan peste niste scanduri, placi mai rigide sau paleti, pe care poti calca linistit.
Daca nu folosesti podul, deloc, nu merita sa pui nimic pe interior, mai bine suprapui in pod mai multe straturi de vata de sticla, nu vei regreta nici un balot, crede-ma.

Bula
| Bula a răspuns:

Izolare in pod, cu un strat de 10cm de vata sticlata sau bazalt.
Deasupra se monteaza (strans) un strat de scandura sau alta placa lemnoasa.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Deasupra ar fi cel mai bine pentru ca fiind peretele rece sub izolarea interioara se produce condens si de aici igrasie. Ideea este ca in pod ar trebui acoperita cu ceva ca sa nu se circule peste si sa fie mutata.

| Yuoia a răspuns:

Ideal ar fi in pod, peste placa. Daca nu mai umbla nimeni pe acolo, nu se depoziteaza ceva.
De ce? Pentru ca daca placa se raceste (fiind izolata in apartament, deasupra e rece), acel frig se transmite prin peretii comuni.