| Ana282003 a întrebat:

Buna!
Eu am ajuns la căminul studențesc duminică, după vacanta. Totul bine și frumos până am ajuns in camera mea și am văzut că au năvălit furnicile peste mine. Nici măcar nu am lăsat mâncare in camera când am plecat, nu știu de unde au venit. Am dat cu soluție și am mers la mătușa mea. M-am întors ieri, am aerisit și tot așa găsit. Plin de furnici peste tot. Am auzit de la studenții mai mari, care au stat cate doi ani în căminul acesta, că vor apărea gândaci, dar dacă din octombrie până acum eu nu am avut probleme, nu i-am crezut. Nu știu ce să fac. Am mers la administrator, dar mi-a zis că furnicile au apărut din cauza mea, că nu sunt eu in stare să mențin curățenia, dar eu am curat peste tot. Acum câteva minute am verificat în baie, după calorifer și am văzut că este o mica crăpătură in perete pe unde vin. Nu știu ce sa fac.
Sfaturi?

11 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Astupă crăpătura.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cumperi un tub cu spumă de plastic și astupi gaura.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Cumpara spray Raid anti furnici, si pulverizeaza mult pe gaurile din care vin.
Ce ti-a spus administratorul e nesimtire curata, furnicile nu vin din cauza curateniei, ci a problemelor pe care le are constructia.
Daca ar fi toti peretii etansi si bine zugraviti, nu ar avea pe unde sa vina, nu ar avea unde sa-si faca galerii.
Furnicile traiesc in pamant, si isi fac traseu pe unde au loc. Daca in cladirea respectiva au gasit praf si gauri printre pereti, s-au instalat si nu vor mai pleca pana cand nu se repara peretii.

| Ana282003 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Uite asta e problema, in anul acesta au mai fost lucrări în cămin, bineînțeles, făcute la repezeală. Am dat cu soluție peste tot, mereu fac asta, dar nu reușesc să scap de ele. Până acum nu am avut probleme de genul.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Ana282003):

Eu am o casa veche din lemn. Prin curte sunt foarte multe furnici, de tot soiul. In casa nu intra, in schimb se bagasera intr-o grinda de lemn de la baza casei. Am dat cu spray-ul ala de la Raid (link), au murit toate care erau iesite. Apoi am folosit spalatorul cu presiune pe grinda respectiva, de doua ori, la diferenta de vreo doua saptamani, si am scapat de ele.
https://mertecom.ro/inspecticid-spray-gandaci-si-furnici-raid-600ml/pd
Spray-ul ala e foarte apos, ramane o urma cu care ai putea sa incercuiesti zona prin care vin, si sa dai pe toate pragurile si la limita pardoselii, prin toata camera, in speranta ca nu vor mai calatori pe teren toxic pentru ele.
Mai demult era si o spuma anti insecte, buna de bagat prin orificiile din pereti; dar nu am mai vazut de mult.

| helpforyou a răspuns:

Trebue sa astupi toate gaurile de unde vin. Dupa care dai cu spay de atatea ori cat este nevoie. Gandeste ele sun de mult acolo. Posibil sa tot dai cat sta in acea camera. Poti incerca sa schimbi camera.

| Ana282003 explică (pentru helpforyou):

Am fost la administrator și mi-a spus că toate camerele sunt ocupate. Problema e că am acoperit toate crăpăturile și a dat cu soluție, dar azi dimineață iar am găsit furnici și nu îmi pot da seama de unde tot vin. Cred că o să mă mut din cămin, până la urmă, în vacanța dintre semestre.

| helpforyou a răspuns (pentru Ana282003):

Cea mai buna solutie. Pe tremen lung nu era bine sa stai intr-o camera unde tot timpul folosesti acele chimicale.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sfatul meu e să mergi la o farmacie veterinara să ceri praf pentu furnici. Când vor atinge acel praf se vor intoarce cu roțile in sus.Pe termen lung e bine să astupi găurile cu ceva.Indiferent ce model de furnici ai, roșcate sau negre(blonde nu am vazut) sunt la fel de invazive și se vor intoarce după o vreme.

| SuperFata a răspuns:

Https://www.bricodepot.ro/......-din-casa/
Poate găsești aici soluția problemei tale.