| EuDeeaEu a întrebat:

FUNDA! De curand mi s-a defectat aragazul electric, in sensul ca nu mai merg 2 ochiuri (2 merg perfect) si nici cuptorul nu functioneaza. Care ar putea fi cauza?

Răspuns Câştigător
| LIN2010 a răspuns:

Din pacate se mai intampla si la electrocasnicele ''de calitate'',trebuie sa suni la magazinde unde l-ai achizitionat) sau la firma indicata in certificatul de garantie, toate astea dupa ce faci inca o data verificarile la setari. Daca este un aragaz electric (nu cu gaz)se poate gresi usor la setari(pana te obisnuiesti), daca functioneza cu gaz si doar aprinderea este electronica atunci nu incerca prea mult sa nu faci scapari masive de gaz, este periculos, mai bine suna la specialisti.Succes

5 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Tu intrebi una ei iti raspund alata. Oare oamenii astia nu citesc ce scrii sau nu proceseaza ceea ce citesc? Ai spus clar ai un aragaz electric deci functioneaza cu current electric nu cu gaz.Deci nu are ce se infunda.Aragazul electric are element electric, mai pe romaneste spus are rezistenta cum spunem popular. Poate fi de la circuitul electric din aragaz, dar trebuie sa umble cineva care se pricepe.Si daca de abia l-ai cumparat dul inapoi.Nu e de calitate, este stift, un lucru de calitate nu se strica intr-o zi.

| stlucian a răspuns:

Ti s-au infundat diuzele(asta in cazul ca nu se aprinde nici cu o bricheta) s-au aprinderea electrica(butoanele de aprindere)

| jeek0 a răspuns:

Daca nu se mai aprind cel mai probabil e siguranta pentru copii.chestia metalica care e langa ochiul aragazului

| HaiAjutamaCaSaTeAjut a răspuns:

Probabil nu mai functioneaza firele cum trebuie, ori sunt infundate ochiurile sau nu mai rezista si incepe sa se stice.

| EuDeeaEu explică (pentru HaiAjutamaCaSaTeAjut):

Ieri l-am cumparat, azi s-a stricat. Si e de calitate! sau trebuia sa fie.