| 123AndreeaDaniela456 a întrebat:

Buna!
Imi puteti explica, va rog, cum pot instala un sistem de supraveghere video undeva la tara unde nu am acces la internet? Vreau ceva care doar sa stocheze si in caz ca se intampla ceva, sa verific. Nu vreau sa am acces de pe telefon la filmari.

10 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Poti folosi orice camera care are card de memorie SD de 32-64Gb si regim de senzor de miscare, cu alimentare de la retea sau baterie. Sunt multe tipuri de astfe de camere (camere "sport", de masina, etc. de rezolutie cat mai buna). Pentru filmare pe timp de noapte ai nevoie de camera cu infrarosu. Este bine sa fie conectabil si la un monitor, pentru instalare si reglare.
Nu este nevoie de DVD.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cel mai bine pui alarme cu conectare directa la politie si daca cineva incearca sa sparga usa sau intra pe proprietatea ta in lipsa ta, se declanseaza alarma si politia vine si il prinde.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Alege un kit cu DVR, hdd de 1T si 2-3-4 camere.
Kitul poate fi CCTV sau POE. Diferenta practica dintre ele este la mufe; CCTV are doua mufe (doua cabluri) la fiecare camera, POE are doar cate un cablu.
Instalarea e relativ simpla, montezi fiecare camera pe pozitie si tragi cabluri de la ele pana la DVR. Apoi conectezi la DVR alimentatorul, mouse-ul si un monitor sau televizor, il pornesti si faci setarile de baza (parola, ore de filmare, alarme).
Eu am 4 camere POE si hard de 1T, imi filmeaza undeva la 40-50 de zile, apoi sterge din urma, pentru a stoca in continuare.
https://www.vonmag.ro/......ir-30m-poe

| gabicoo a răspuns:

Sunt camere pentru bicicliști la Jumbo. De mici dimensiuni, cu slot pentru card micro SD, cu baterie și încărcător. Te costă până în 100 lei. Eu am luat ceva de genul ăsta, dar mai scumpă - cu senzor de mișcare, de la eMag!
Am o casă bătrânească undeva la țară și merg pe acolo mai rar! Am pus un card de 32 GB și am lăsat-o cu încărcătorul permanent în priză! Am lăsat-o pe geamul care dă în curtea casei!

| gabicoo a răspuns:

Există și sisteme mult mai scumpe cu mai multe camere, cu DVR, cu monitor care stochează două săptămâni de înregistrare!

Eu am optat pentru prima variantă!

| 123AndreeaDaniela456 explică (pentru gabicoo):

DVD.ul si monitorul trebuie sa fie permanent pornite?

| gabicoo a răspuns (pentru 123AndreeaDaniela456):

DVR nu DVD! DVR-ul e un fel de unitate PC care stochează pe un hard imaginile captate de camere!
DVR-ul trebuie lăsat permanent în priză. Monitorul poate fi lăsat închis!

| ovidiu29asd a răspuns:

Buna. De instalat, il poti instala, dar...acum depinde cat esti dispusa la cheltuit pentru asta. Daca pui o camera de dimensiuni normale, poate sa vina hotul, sa fure ce i se pare interesant si sa fure si camera laughing daca iei una mica, care sa nu se vada si sa aiba si rezolutie okish, e undeva la 500 lei camera/1000 2 camere pentru ca s-ar putea sa nu acopere unghiul potrivit una singura, va mai trebui sa iei un dvr, un hard disk care...in functie de cat de des treci pe acolo mai e cateva sute de lei, niste adaptoare, cabluri si vei face o investitie fara sa fii sigura 100% ca vei gasi faptasul daca se intampla ceva. Daca nu treci constant pe acolo, iti recomand mai degraba sa iei lucrurile de valoare, sa pui niste lampe cu senzori de miscare, incuietori bune, sa nu lasi la vedere lucrurile de valoare pe care nu le poti lua de acolo si sa nu spui la vecini detalii despre ce ai acolo(stiu ca e sad, dar de cele mai multe ori, cei care dau spargeri, daca nu sunt vecinii, au ponturi de la ei). Din punctul meu de vedere, un sistem de securitate mai bun unde nu ai net si cu costuri mai mici ar fi sa pui tensiune pe aria unde ai lucruri de valoare rolling on the floor nu va pati nimic, doar o sa il zgaltaie putin. a doua oara cu siguranta nu mai vine(asta e valabil si pentru animale(cu 4 picioare)) daca te intereseaza, imi dai pm pentru detalii

| anonim_4396 a răspuns (pentru ovidiu29asd):

In ce limbă scrii, sa pui niste lampelaughing Niste lămpi asa se scrie corect se vede ca ti a placut mult scoala.

| ovidiu29asd a răspuns (pentru anonim_4396):

Haha, cine a ajuns sa ma corecteze pe mine si sa evalueze cat mi-a placut mie scoala sau nu laughing Bagatorul in seama nr.1 si agramatul agramatilor https://prnt.sc/cAAdhIh4Wian
Nu mai bine te uiti tu la barna din ochiul tau?winking
PS: sa stii pentru evolutia ta in viata, cat o fi mai ramas din ea, faptul ca e cineva prost, nu te face pe tine mai destept decat esti