| ZeePinkStar a întrebat:

Buna happy Imi puteti spune niste flori de interior care sunt inflorite tot anul, sau o perioada mare din an? Multumesc happy

Răspuns Câştigător
| ceaiuldetei a răspuns:

Flori care sunt înflorite tot anul... mai puțin. Fiecare are vremea ei.

Orhidea de exemplu, ține o lună, dar trebuie îngrijită mult, trebuie să separi bulbii și să ai grijă de ea, altfel îți moare, dar dacă ai grijă, face niște flori excepționale.

Trandafirii japonezi sunt de durată, dar au florile mai mici.

Mai sunt cactușii. Ăștia țin foarte mult, dar înfloresc mai greoi. Sunt cactuși care înfloresc și o dată în viață.

Plantele-florile, în general se odihnesc iarna, chiar dacă atunci apare inclusiv orhideea.

Florile de crin se păstrează ceva timp, dacă ai grijă să le îndepărtezi anterele.

Nu poți să ai foarte multe așteptări, pentru că florile, ca și oamenii, au timp să crească și au o vreme să moară. Nimic nu e veșnic și toate sunt vremelnice.

Încearcă să ai plante și flori de interior, pe fiecare sezon al anului, de exemplu. Așa, dacă se întâmplă să îți moară una, pentru că i-a sosit timpul, știi că le ai pe celelalte.

E important să ai grijă de ele, să le dai lumină multă, nu foarte-foarte mult soare, să le tratezi cu aspirină (dar nu în exces) sau sulfat de fier (se găsește praf de cumpărat). Toate îngrășămintele sunt bune, dar ai grijă cât scapi, pentru că îți poate arde planta și îți moare. Pune cu măsură.

Fă niște cumpărături de "medicamente" pentru flori, citește atent instrucțiunile și alege ce plantă te atrage.

Succes : ) și o casă cât mai frumoasă și colorată.

| ZeePinkStar explică (pentru ceaiuldetei):

Buna si multumesc pentru sfaturi happy

| ceaiuldetei a răspuns (pentru ZeePinkStar):

Mă bucur că am putut fi de folos : )

8 răspunsuri:
| fuzzer a răspuns:

Trandafiri, orhidee.

| Capriciu a răspuns:

Buna! De exemplu muscatele sau trandafirii chinezi, craciunelul.

| lory5598 a răspuns:

Muscate sunt inflorite mai tot timpul

| Pusheen a răspuns:

Salut!
1. Violeta africana este o floare de interior care este inflorita aproape tot anul : http://www.spatiulconstruit.ro/......_19073.jpg
2. Impatiens guinea este tot o floare care infloreste pe o lunga durata de timp : http://www.spatiulconstruit.ro/......19070.jpeg
3. Craciunita este foarte rezistenta : http://www.spatiulconstruit.ro/......_19088.jpg

Poti incerca si cactusii, uni chiar inflorind si sa stii ca u ff putina nevoie de apa. Eu am orhidee si este ininflorita cam tot anul.

| ZeePinkStar explică (pentru Pusheen):

Orhideea era singura de care stiam si o am deja happy Multumesc, pentru ca nu am numai o funda, dau un vot happy

| Giulyyy a răspuns:

Gasesti flori artificiale, care sunt absolut superbe la praktiker baneasa, care le imita foarte bine pe cele naturale.