| Albertoadrian5577 a întrebat:

Va rog sa ma ajutati cei care se pricep la flori si imi puteti spune ce flori nu sunt pretentioase la sol si rezista vara pana in toamna afara? Vreau sa plantez la mormantul mamei mele si nu stiu ce soi sa iau.Pot fi seminte in ghiveci care cand se fac flori le pun acolo, fie gata in ghiveci inflorite si doar mut floarea apoi in pamant.Nu as vrea sa creasca mai mult de 30cm,si sa reziste la cald si frig.Zi sa nu fie pretentioase pentru ca nu ma pot ocupa mereu de ingrijirea lor, avand in vedere ca nu voi fi in tara luni bune....si nu are cine sa aiba grija de ele sa le ude des, sa le copileasca etc. FUNDA! Multumesc

Răspuns Câştigător
| blzer a răspuns:

Bună.

În primul rând, îmi pare rău pentru mama ta. sad

Ok, uite ce am găsit.
Ceva să reziste vara sunt Brumărelele. Acestea înfloresc dacă sunt plantate la soare sau în zone parțial umbrite. Dacă vei respecta această regula, le vei feri de o boală caracteristică speciilor Phlox, cunoscută sub denumirea comună de făinare. Aceasta este cauzata de umiditate, așadar soarele este un prieten de nădejde în combaterea ei.

La fel și Cârciumăresele sunt foarte rezistente și chiar ți le recomand!

Ai grijă de tine, succes!winking

| Albertoadrian5577 explică (pentru blzer):

Brumarelele se pot transplanta din ghiveci in pamant vara(iunie-iulie)? Sau e obligatoriu sa fie pana dă caldura? Brumarelele sunt f frumoase am dat un search pe google si imi plac mai mult mai ales ca nu cresc inalte deloc si asta imi doresc.Multumesc pentru sfat! O zi buna.

| blzer a răspuns (pentru Albertoadrian5577):

Da, se pot transplanta, atât timp cât ai grijă de ele. happy
Dar aveți grija cu ele, sunt ușor sofisticate.