| abcd13566 a întrebat:

In 2 ani am sa ma duc in Iasi la facultate la Cuza si vreau sa imi iau o garsoniera. Problema este ca nu stiu orasul si as vrea sa va intreb prin ce zone sau pe ce strazi ar trebui sa caut garsoniera avand in vedere ca vreau sa fiu cat mai aproape de facultate. Vreau sa gasesc garsoniera intr-o zona buna... ^^

5 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Sa nu te puna mama draq sa iei in Copou, Zimbru/Dacia, sau prin centru. Preturi de Viena pentru o comuna ordinara cum e Iasul (se intimpla sa locuiesc si eu in mizeria asta, asa ca nu sariti ieseni in sus ca nu e asa... eventual vizitati un oras civilizat inainte sa comentati ca nu am dreptate). Daca vrei sa mai poti sa si inveti linistita, iti recomand Alexandru cel Bun sau Tatarasi (in special blocurile vechi de prin Ciurchi care nu sint la bulevard, vara e superb, umbra, racoare si liniste). Daca vrei sa cumperi garsoniera, atunci ia in Podul Rosu. Cam pe acolo se inchiriaza cel mai scump, raportind zona si pretul de achizitie la costul chiriilor.

| suntserios a răspuns (pentru KodrutZ):

Hai bre ca e frumos orasul, pacat ca nu e condus de cineva cu mai mult cap si pacat ca nu avem si noi o autostrada acolo. Si da zona tatarasi e cea mai linistita si verde, pacat ca nu sunt mijloace de transport direct in Copou.

| KodrutZ a răspuns (pentru suntserios):

O plimbare de aici pina in Copou dureaza vreo ora jumate' si ar fi o adevarata placere daca nu ar fi plin de glod fix ca la tara. Si de ciini vagabonzi. Si aerul de Sahara plin de praf. Frumos? Uita-te cum rasar ca din c*r blocuri fix pe unde mai era cate un spatiu verde/casa cu gradina. Uita-te in ce hal sint majoritatea obiectivelor vechi. Am fost in Iasi si prin anii 80-90, iar din 1999 locuiesc permanent. Pot sa iti zic ca s-a dus la vale cum rar se mai poate vedea prin Romania. Poate ca pe la Petrosani pe-acolo, insa acolo exista motive economice. Aici e doar din cauza nemerniciei comunistilor imputiti care fura tot ce prind din 1990 incoace. Unde mai adaugi ca un procent destul de mare al populatiei e constituit din CRETINI de cea mai joasa speta.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai pana in 2 ani mai este vreme...
iar in zona Cuza e zona de lux si sunt niste preturi de nu e adevarat

http://www.imobiliare.ro/ + gmaps sa te orientezi pe harta si gata

| HiTman08 a răspuns:

Eu locuiesc in Iasi, cele mai bune zone care sa fie totusi aproape de Copou acolo unde sunt majoritatea universitatilor, sunt Alexandru cel Bun, Zimbru, Dacia, Gara.