| and0ra a întrebat:

Buna! M-am mutat de recent timp într-un apartament cu centrala proprie. Problema e ca sunt total paralela cu centrala. Initial a mers ok, dar ieri nu am mai avut apa calda. S-a aprins un bec roșu care avea deasupra un desen cu un picur de apă tăiat. Presupun ca îmi arăta ca nu am apă caldă. Ce ar trebui sa fac mai exact ca să am din nou apă caldă și de ce s-a întâmplat asta? Trebuie sa plătesc ceva, undeva? Sau sa reglez ceva butoane acolo? Țin sa menționez ca l-am întrebat pe proprietar și nu mi-a răspuns, iar mie mi-ar trebui apă caldă pana cel târziu mâine. Din nou, menționez ca erau ceva restanțe de plătit la asociație (nu de la apă caldă sau ceva) care nu știu dacă au fost plătite sau nu de către proprietar și pe care nu intenționez sa le plătesc, pentru ca sunt restanțe de dinainte sa locuiesc eu acolo, dar nu cred ca are legătură asta cu centrala.

12 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Tipul centralei? Ai încercat să cauți pe Google "[tip centrală] manual utilizare"? Te-ar ajuta enorm.
În plus, centrala nu se pornește și oprește într-una ci se lasă să funcționeze. Nu consumă gaz (decât dacă e pornită și pe încălzire), iar economia de curent e minimă. În schimb, i se scurtează viața.

| and0ra explică (pentru mihai69):

Am încercat sa caut dar nu găsesc modelul pe care îl am eu. Centrala e Ariston.
Am sa încerc atunci sa nu o mai opresc, nu credeam ca are problema dacă o tot opresc. ://
Proprietarul mi-a spus sa o resetez, am facut-o, dar tot nu îmi da apa calda. Devine călduță, se tot aprind niște becuri, iar apoi iar se aprinde cel rosu și apa devine rece în totalitate. Deja mi-e frica sa mai încerc pentru ca nu vreau sa o resetez pentru a nu știu cata oara.

| Wr3nch a răspuns:

Inseamna ca centrala nu are apa. Iti curge apa la robinet?

| and0ra explică (pentru Wr3nch):

Apa îmi curge, dar am doar apa rece. Mi-a răspuns proprietarul spunând sa resetez centrala. Am pornit-o, am resetat-o și am încercat sa vad dacă dă apa calda. S-a făcut cu greu călduță, nici măcar calda, apoi iar a apărut becul rosu și s-a făcut apa rece bocnă. Ar trebui sa aștept câteva minute după ce o resetez sau ceva? Mai este un bec care se tot aprinde de când am resetat și e portocaliu dar nu știu cu ce sa aseman semnul de langa bec. E stinsa centrala acum, eu o pornesc doar cât sa fac dus/baie. crying

| VoidEternal a răspuns:

Daca ai presiune la apa si gaz, reporneste-o. Daca nici asa nu isi revine, va trebui sa vorbesti cu proprietarul sa cheme pe cineva sa se uite la ea.

| Floridori a răspuns:

Posibil sa nu aiba presiune.
Cati bari arata ca are?

| and0ra explică (pentru Floridori):

Acum are 1, 3. Eu o pornesc și o sting cam în fiecare zi, ca îmi trebuie doar cât sa fac dus/baie. Și atunci mai urca.

| Floridori a răspuns (pentru and0ra):

Nu sunt specialista, dar din cate stiu centrala se lasa pornita.

Oricum, incearca sa mai bagi presiune pana la 1, 5 sau 1, 6 si vezi daca se schimba ceva.Peste 1 ar fi ok in mod normal, deoarece trebuie sa fie intre minim 1 si maxim 2, dar incerci.

Din moment ce spui ca incepe sa curga calda si apoi se raceste, ma gandesc la presiune, fie la centrala, fie la dus sau unde folosesti tu apa.
Acum ceva timp, cand locuiam cu chirie, am avut o problema similara si era vorba de depunerile de calcar, acestea fiind vinovate de micsorarea presiunii la iesirea apei.Am rezolvat cu un anticalcar si schimband para si furtunul de la dus, dar repet, imi dau cu parerea doar din experienta personala si din aventurile mele de "mester casnic".

| Roger645 a răspuns (pentru Floridori):

Calcarul nu e prost, se depune unde e mai rau si mai subtire: pe incalzitor( serpentina) centrala care costa jumatate din centrala. Adica unde variaza temperatura mai mult. Rezultat: debitul apei calde se micsoreaza pana incepe sa taraie.
Solutie: schimbat sau curatat chimic cu acid serpentina.( nu e treaba de femeie, se lucreaza cu manusi chimice, e toxic si periculos, ca iti poate arde pielea, tesutul etc)
Preventie: filtru magnetic ( sparge molecular calcarul din apa, incat vreo 2-3m din acel loc nu se mai depune pe teava).
PS: Se mai depune calcar/ nisip si pe para de la dus, nu neg, dar asta e cazul fericit si rezolvi cu 15-20 lei para...dar iar iti trebuie barbat cu scula sa desurubeze filetul care tine para daca e prea strans. Sa nu va aud ca sunt misogin. Intr-o viata am vazut doar 2 femei care stiau suruburi, filete, toli etc

| and0ra explică (pentru Roger645):

Mulțumesc de răspuns, am chemat pana la urma proprietarul (care se ocupa cu chestii de genul, norocul meu) deci maine ar trebui sa îl repare. Aparent trebuie schimbat ceva, nu știu ce, am încercat sa fiu atenta dar nu am înțeles mare lucruhappy

| Roger645 a răspuns (pentru and0ra):

Juridic. financiar reparatia centralei cade in sarcina proprietarului, si nu a chiriasului, ca nu e consumabil. Am mai fost eu odata la o mare patroana internationala,(rar am vazut atatea ifose de vedeta) ca e caloriferul rece si ghici ce avea?
Era robinetul oprit. I-am zis ceva ca e problema de clasa 8-a cum se inchide/deschide un robinet in loc de complimentare...si a dat-o dupa corcodus ca e femeie...ca bla bla. Cred ca a facut misto de ea vreun angajat.

| Roger645 a răspuns:

Nu prea e treaba de femeie: e curent, apa, gaz acolo, cum e mai rau. Vorbeste cu administratorul blocului sa iti trimita pe cineva.
Eu fac asa:
1) scoti din prinza si o bagi din nou ( poate a avut aer/apa in gaz)
2) completezi presiunea din calorifere, din robinetul respectiv pana la 0.8 bari ( la 1-2 luni mai scade)
3) ii mai dai o palma in caz ca are contact electric imperfect, prin placa electronica.
4) verifici daca vine apa rece si gaz
Daca nu o ia, chem instalator autorizat 100-200lei.