| MZc a întrebat:

M-am mutat într-un apartament nou de 2 luni, doar ca nu am trecut inca pe la asociatie sa ma trec la intretinere. Ce se poate întâmpla? Sunt proprietar, nu chirias.

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Du-te si plateste-ti intertinerea, ca vei platii penalizari mari, sau te vor da in judecata si te pot executa silit.

| Freya1 a răspuns:

Nu se întâmplă nimic, mergi pur și simplu când ai timp și discuți acolo.
Mie încă tot nu îmi vine sa cred ca mai sunt blocuri cu asociații.

| Brizbriz a răspuns (pentru Freya1):

"acum o oră | Freya1 a răspuns:
Nu se întâmplă nimic, mergi pur și simplu când ai timp și discuți acolo.
Mie încă tot nu îmi vine sa cred ca mai sunt blocuri cu asociații."

asociatiile au parti bune si nu prea bune
pe de o parte nu am nici un chef, OARECARE sa ma duc prin gauri la mama dracului sa platesc gunoiul, apa si canalizarea
pe de alta parte, unele asocitatii cam isi trag bani degeaba
insa, deh, c'est la vie

| Freya1 a răspuns (pentru Brizbriz):

La mine în oraș nu mai sunt asociații de cand am fost eu de vreo 4/5 anișori.Nici căldură la comun nu cred ca am avut de cand sunt eu.

Mai sunt pe ici colo blocuri prin centru ce au un administrator la care ii plătești femeia de serviciu și drusalul, dar atât.

| Brizbriz a răspuns (pentru Freya1):

Ce oras?

| Lioana a răspuns:

Nu se intampla nimic dar pana la urma tot va trebui sa te treci. In prezent cheltuielile se calculeaza dupa datele fostului locatar. Daca inainte locuiau in apartament un nr mai mare de persoane decat in prezent, vei plati mai mult din cauza ca nu ai declarat datele reale.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oricum va trebui sa treci.Ei iti vor calcula cat ai de plata din trecut si vei avea penalitati.Doar daca nu te-a vazut nimeni ca intri-iesi din bloc, ceea ce e aproape imposibil.

| MZc explică (pentru anonim_4396):

Da, platesc nu e problema, ca am uitat efectiv sa trec pe la asociatie. Mi-e sa nu se certe aia cu mine ca de ce nu m-am trecut?