| Unique_8782 a întrebat:

ma intereseaza cat costa sa inchid un balcon cu termopan, cel mai ieftin si de proasta calitate... pentru ca am inauntru de pvc cu 5 camere si pun doar pentru aspect... un pret estimativ?

multumesc.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cam 1000 ron, avand in vedere si dimensiunea balconului. vezi totusi daca alegi proasta calitate, nu fa cum a facut un vecin, a pus de proasta calitate si prins doar in spuma. macar ancoreaza-le in piroane, chiar daca e doar pentru aspect. sa nu cazi cand speli geamurile ( au mai fost cazuri de termopane de slaba calitate prinse doar in spuma care s-a exfoliat de la soare si geamul nu mai avea sustinere, si omul ca cazut cu tot cu geam). acum... banuiesc ca nu vrei chiar calitatea cea mai proasta, sa iti ploua in balcon, nu? cu garnituri ce se dezlipesc dupa 30 de cicluri de inchidere. ia macar cu 2 camere, iesi in maxim 1500-1700 ron ( depinde de marimea balconului si de firma executanta, si de profilele alese -si unde sunt fabricate acestea :import sau romanesti- ). si nu uita, ancorate neaparat, ca magarii de la firmele ce pun termopane daca nu le zici tu, ei se fac ca ploua si numai in spuma le prind. s-ar putea sa faca pe desteptii sa zica ca "nu aveti nevoie, tine spuma". sa ii obligi sa puna si piroane, trebuie puse 2 in rama de sus, 2 in cea de jos, si 2 in fiecare laterala. NU plati extra pentru asta, intra in manopera de montare.