| Rienmedire a întrebat:

Buna! Mi-am scos piatra concasata din curte din anumite zone si am pus pamant pentru gazon, am semanat ceva dar din cauza ca nu am avut timp sa ud cat de cat des (fiind si seceta mare anul acesta) nu prea a iesit decat pe alocuri, dar pe mine ma intereseaza sa am orice fel de iarba, nu imi trebuie gazon neaparat am vrut doar sa dau startul sa zic asa, cunoasteti vreun produs accelerator care sa ajute "ecosistemul" sa imi iasa din pamant multa vegetatie la primavara?(oricum cred ca va da dar daca pot ajuta cu un produs chiar as vrea...) Dau funda!

Răspuns Câştigător
| cristi202 a răspuns:

Apa. Multa apa. Fara apa, orice ai face, ar fi zero. Sau, cum ai patit deja. Adu-ti aminte cum e primăvara, cum după prima ploaie mai sănătoasă după ce da căldura, cresc iarba și buruienile in neștire.

| Rienmedire explică (pentru cristi202):

La cat a plouat acum in toamna asta si chiar si luna decembrie, si oricum primavara pamantul este plin de apa si va da multa vegetatie

| cristi202 a răspuns (pentru Rienmedire):

Cel mai mult va conta cum va fi la primavara, cand va da firul ierbii, atunci trebuie neaparat solul sa fie umed.

| Rienmedire explică (pentru cristi202):

Atunci o sa ud constant, merci de sfat

| cristi202 a răspuns (pentru Rienmedire):

Asa sa faci. In rest, natura se va ocupa de tot, vei vedea. Cind are conditii prielnice, viata se raspindeste oriunde. Si apa e una din conditiile esentiale

5 răspunsuri:
| DjSannan a răspuns:

Există câteva lucruri pe care le puteți face pentru a accelera creșterea gazonului în curtea dvs.:

Asigurați-vă că pământul este bine îngrijit și fertilizat. Dacă pământul este compactat sau nu conține suficiente nutrienți, acest lucru poate încetini creșterea gazonului. Folosiți un fertilizant adecvat pentru gazon pentru a asigura că plantele primesc toți nutrienții de care au nevoie pentru a se dezvolta sănătos.

Udați regulat. Asigurați-vă că gazonul este udat suficient pentru a menține solul umed, dar nu îl lăsați să devină prea ud. Gazonul are nevoie de apă pentru a se dezvolta, dar excesul de apă poate duce la putrezirea rădăcinilor.

Îngrijiți buruienile. Îndepărtați buruienile din gazon în mod regulat, deoarece acestea pot concura cu gazonul pentru nutrienți și apă. Folosiți un herbicid pentru a elimina buruienile dacă sunt prea numeroase pentru a fi îndepărtate manual.

Folosiți un accelerator de creștere a gazonului. Aceste produse conțin în general substanțe nutritive care ajută la stimularea creșterii gazonului și la întărirea rădăcinilor. Citiți întotdeauna etichetele cu atenție și respectați instrucțiunile de utilizare pentru a vă asigura că folosiți produsul în mod adecvat.

Sper că aceste sfaturi vă vor fi de ajutor în îngrijirea gazonului dvs. și vă doresc mult succes în cultivarea unei vegetații sănătoase în curtea dvs