Întrebare recomandată | Rienmedire a întrebat:

Buna TPU. Cunoasteti vreun produs pe care sa il imprastii pe pamant ca sa creasca mai multa iarba? As vrea sa am iarba mai deasa in curte, acu’ doi ani am tras toata piatra concasata cu grebla de fier apoi am pus pamant, daca cunoasteti vreun produs va rog mult.

4 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.Eu te sfatuiesc sa alegi rulouri de gazon.Semintele vor oferi un aspect maidegraba neuniform, iti vor consuma timp si energie etc. Tatal meu a folosit seminte dar nu e deloc multumit, valabil si pentru alti cunoscuti. Investitia facuta se apropie mult de pretul primit la inceput pentru rulouri de gazon, deci trage tu concluzia. Poti alege gazon cu trifoi pentru o optiune cu aspect vizual frumos si mai putina intretinere.

| relian a răspuns:

Apa ai? Aia trebuie imprastiata, iar iarba ce deja spui ca ai o sa faca seminte o sa se indeseasca si va ocupa si zonele unde nu prea este.

Daca vrei rapid, da cu grebla acolo in zonele fara, pui seminte de lolium de la magazin uzi mai des si putin, pana rasare, apoi udare normala.

| NLS a răspuns:

Da, se numeste "samanta de iarba" sau "samanta de gazon".

| dusmanul86 a răspuns:

Primul pas pentru a avea un gazon ca la carte este sa aveti un sol negru si usor nisipos.
Urmatorul ar fi alegerea unor seminte bune calitativ, recomand cele de la Gazonul Brasov.
Atentie dupa imprastierea semintelor acestea trebuiesc acoperite cu un pamant special de gazon sau macar cu nisip.
Dupa aceasta operatiune se va da cu un ingrasamant starter.
Trebuie sa aveti o sursa de apa si sa udati macar o data la doua zile.
Recomand ca insamantarea sa se faca incepand cu luna martie.