| ella63 a întrebat:

Rog îndrumare la folosirea unui pistol de lipit cu baghete de silicon. Cat e in priză și încălzit in ce poziție trebuie ținut? După ce l-am scos din priză și s-a răcit, la fel, in ce poziție trebuie ținut? Trebuie scos batonul de silicon din el sau poate fi lăsat așa? Multe mulțumiri!

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
andreia67
| andreia67 a răspuns:

Cat e in priza si incalzit il poti tine atat orizontal cat si vertical/oblic (unele au un fel de suport) dar cu duza(varful) in jos. E bine sa pui sub duza o bucata de hartie pentru ca mai picura silicon fierbinte si poti strica suprafata pe care pica. Dupa ce se raceste il poti tine oricum dar nu e recomandabil sa incerci sa scoti bara de silicon din el.

6 răspunsuri:
| JicaContra a răspuns:

LOGIC
il tii sa nu stea cu varful pe ceva care se poate deforma de la caldura sau chiar lua foc, deci il tii cu varful in aer

dupa ce il scoti din priza, aceeasi chestie pana se raceste

batonul de silicon poate sa ramana in el, daca te coafeaza, ca nu are nici o importanta

| Konstantin2020 a răspuns:

Nu contează in ce poziție este ținut. La următoarea folosire se va încălzi din nou batonul. Nu trebuie scos din el. Important e sa nu-ți pice silicon fierbinte pe degete.