| patriciapop a întrebat:

Bună seara!
Ajutați-ma, va rog!

De o saptamana se aud sunete ciudate de sub parchet.
Parchetul este pus pe o podea de ciment si intre ele este material din ala.
In orice caz nu cred ca sunt soareci, se aude unde fel de sunet pe care il scot ciocanitorile.
Am observat ca sunt si furnici pe alocuri dar nu cred ca ele pot scoate asemenea sunete.

Aveti idee ce este? A întâmpinat cineva?

Va multumesc!

11 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Sunete de tip pocnitura pot fi dela deformarea prin uscare a lemnului.
Sunete de tip gaurire cu burghiu sau taiere prin fierestrau pot fi de la carii de lemn (sau de la soareci).
Daca sunetele se aud doar cand calci pe podea, atunci lemnul nu este perfect fixat si scartie.

| darrio2007 a răspuns:

Stai la casa sau la bloc?

| patriciapop explică (pentru darrio2007):

La casa de la țară ma refeream

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

În materialul ăla sunt tot felul.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Poate ai cuib de sobolani trebuie scos vechiul parchet sau dușumea si pus altul nou si unde sunt gauri in pardoseala trebuiesc reparate.Sau pui gresie ca este la modă unii au gresie in toata casa nu doar in baie sau bucatarie, si faci șapa mai groasă sa numai patrunda nimic nici soareci nici sobolani nici păsări.

| relian a răspuns:

Or fi carii, insecte, iti maninca parchetu laughing De aia cel mai bun este sa pui parchet sau ceva lipit de beton.Ar putea fi si alte insecte, daca spui ca sunt si furnici, deci alea pe unde au intrat? Pe acolo au intrat si alte insecte, alte animaluri.

| Brizbriz a răspuns:

Fantome, repede, suna la Ghost Bustershee hee

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti singura acasa?
Se aude in tot parchetul din toata casa sau doar intr-o singura camera?
Parintii tai stiu?

| MaryMaria333 a răspuns:

Sigur or fi carii sau ceva gândaci care rod lemnul. O rezolvare ar fi sa schimbați parchetul sau sa dați cu soluție în cazul în care nu e mâncat rău.

| patriciapop explică:

Este vorba despre casa de la țară, podea (bătrâneasca) de lemn gros ce imita parchetul laminat, ca formă.

| darrio2007 a răspuns (pentru patriciapop):

Aia este dusumea de scandura. E clar ca ai miscători pe sub ea.