| ponturi a întrebat:

Doresc să pun parchet dublu click intr-o camera. Întrebare cum este mai bine să las parchetul vechi sau să-l scot (parchet clasic de fag de când a fost blocul făcut din anul 1960 )? Aș lăsa parchetul vechi dar totuși aș turna o șapă ceva peste el, ce recomandați? L-as lăsa pe cel vechi deoarece izolează podeaua, dacă l-aș scoate aș avea mai mult de muncă și cred că trebuie mult ciment turnat în loc. Mulțam.

Răspuns Câştigător
| REMiXDJ a răspuns:

Sa nu faci prostia sa scoti parchetul vechi.Peste el poti pune fara probleme parchet laminat de care tip vrei tu functie de buget.O sa iti spun un truc. Daca vechiul parchet are in camere rame de lemn la marginile camerei, doar acele sipci le scoti atat.O sa ramana acolo un gol de tip sant in pardoseala.Aspiri bine tot parchetul si curati bine acel canal ramas pentru ca acolo este mult praf si scame. Apoi in acele canale poti turna smoala sau poti face un amestec nu prea moale cu CM9, 12, de care gasesti sau de care ai prin casa si acoperi acele santuri de la marginea camerelor pana la nivelul parchetului vechi. Dupa ce s-a uscat speli bine parchetul vechi cu o solutie diluata de dero si aeriseti camera sa se usuce bine. Apoi cumperi o solutie de anti-mucegai tip spray SAVANA si dai pe la colturile camerelor jos pe toata lungimea camerei cu geamurile deschise de la camera fiindca SAVANA e o solutie puternica antimucegai si irita putin gatul si ochii. Dupa aerisire poti pune parchetul laminat fara probleme.Parchetul vechi impreuna cu cel laminat o sa se comporte ca o izolatie buna impotiva frigului din pardoseala.Sa iti iei rame, sipci de parchet laminat care se punn la marginile camerei din acelea care au canale mai mari ca sa poti trage cablu coaxial si electric pe dupa ele.Asta ca sa fie estetic in camera si sa nu ai multe cabluri vizibile.La magazinele de parchet uitate la acele sipci care au canale pentru cablu si ia cu 2 randuri si sa fie mai adanci, faci o proba cu o bucatica de cablu coaxial si cu o bucatica de cablu electric cu 3 fire, rotunde cablurile amandoua.Asa se face.Parchetul vechi v-a tine cald in camera.Parchetul laminat la 10 ani daca vrei al poti schimba daca vrei alt model sau faci renovare in casa.

5 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Este mai bine sa il scoți, altfel va putrezi sub plastic. Nu trebuie sa torni nimic. Pentru izolație, poți folosi polistiren extrudat, de ce grosime vrei, peste care pui direct noul parchet.
Cel mai indicat ar fi insa sa il rașchetezi pe cel vechi si sa ii dai un nou lac. Nu se compara din nici un punct de vedere cu parchetul laminat.

| darrio2007 a răspuns:

Daca torni sapa peste parchet se va umfla, de la apa din sapa. Slefuieste si lacuieste parchetul pe care il ai pentru ca este mult mai bun decat cel laminat.

| relian a răspuns:

Radel tu singur,sunt masini ce rade parchetul, sau rascheteaza cum zic romanii, cauta inchiriaza una, razi, dupa dai cu lac si moarte nare.Pai tu schimbi lemnul cu carton? Ce vrei tu sa pui e carton laughing ce ai in casa este lemn adebvarat.Salvezi si bani, ramai si cu ceva bun in casa.

| Intruder19 a răspuns:

Eu unul as reconditiona parchetul vechi, e mult mai durabil decat cel laminat care in cativa ani se cam duce naiba, pe acela doar l-as slefluit si lacuit si arata ca nou.

| dyermaker a răspuns:

Sa torni sapa de ciment peste el e o porcarie, bineinteles. Cauta un mester care reconditioneaza si repara parchetul. Cel vechi reconditionat cum trebuie te mai tine 30 de ani.