| andrew160 a întrebat:

Am si o problema cu calculatorul. Mai exact cu una dintre placile RAM. Cand joc jocuri cu grafica puternica (gen CS Source), una dintre placile RAM scoate sunete ciudate si mi se blocheaza ecranul. Aveti vreo solutie? Trebuie scos? (Nu ma deranjeaza ca mai am RAM-uri). Daca il scot si bag alt RAM la deschiderea PC-ului trebuie sa introduc CD-ul de la Windows? Va rog sa ma ajutati! Dau funda! Multumesc!

4 răspunsuri:
| JustCosmin a răspuns:

Probabil acel sunet ciudat e din cauza ca respectiva placuta RAM are o frecventa mai mare si ea merge la o frecventa mai mica decat cea pe care o duce. Scoate-o si vezi daca problema persista. Si nu, in momentul in care scoti o placuta RAM, nu e nevoie sa introduci niciun CD cu Windows.

| nutepriveste21 a răspuns:

Schimbarea placutelor ram nu necesita nimic nici un program, daca sunt compatibile vor fi recunoscute imediat de sistem la pornire. In legatura cu zgomotele, e putin probabil sa provina de la o memorie ram, unitatile care pot produce zgomote in pc sunt hdd-urile, unitatile optice, coolerele si cam atat din cate stiu eu. Fii mai atent de unde provine zgomotul si mai ales daca acesta are o legatura cu blocatul pc-ului.

| Gabryel32 a răspuns (pentru nutepriveste21):

Zgomotul probabil ca e de la un Cooler defect!

| Gabryel32 a răspuns:

Deci...sa inteleg ca ai 2 placi RAM? Incearca sa pornesti PC-ul cu o alta placa, fara sa bagi CD-ul cu Windows-ul!
Daca mai ai nelamuriri: Y! M: agent_Sub_acoperire32