| morosanu55 a întrebat:

Am o intrebare pentru specialistii in constructii: Care este diferenta in ceea ce priveste izolatia termica dintre o casa taraneasca care are 2 poduri din scandura si lemne iar peste acestea pamant galben amestecat cu paie SI o casa cu podul 2 din scandura, sub scandura vata minerala sticlata, apoi peste vata sa fie cel mai subtire OSB si peste osb direct placa de rigips fara profile.
Astept pareri in legatura cu cele 2 situatii...

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Dupa parerea mea OSB-ul nu are nici un rol in acel loc. OSB-ul se monteaza pe o structura cu distante de cel mult 60 cm interax. La fel si rigipsul. Deci in loc de OSB ia profile de rigips, care iti vor permite si suplimentarea izolatiei. Daca grinzile sunt perfect drepte si distanta dintre ele nu depaseste cei 60 de cm, poti prinde rigipsul direct pe grinzi, insa exista riscul sa fisureze imbinarile in timp, in special daca podul este circulat, avand in vedere si faptul ca 12 cm este destul de putin.

2 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

E greu de spus, depinde si de grosimi, iar descrierea ta cu sub si peste pare putin incalcita.
Ca principiu, vata minerala e izolator mai bun decat pamantul cu paie, avand si avantajul greutatii mult reduse. Nu trebuie neglijat insa nici spatiul gol dintre cele doua poduri de scandura in cazul podului cu pamant, care are si el rol izolator.
Daca e sa optez, eu as opta clar pentru cel din vata. Dar as inlocui "cel mai subtire OSB" cu profile. Cel mai subtire OSB (6 mm) se va curba sub greutatea placii de rigips.

| morosanu55 explică (pentru regis):

Peste grinzile de 12/12 vine scandura pe care voi calca in pod...sub scandura va veni vata sticlata, apoi osb si in final placile de rigips...
ps ce osb sa iau...

| regis a răspuns (pentru morosanu55):

Dupa parerea mea OSB-ul nu are nici un rol in acel loc. OSB-ul se monteaza pe o structura cu distante de cel mult 60 cm interax. La fel si rigipsul. Deci in loc de OSB ia profile de rigips, care iti vor permite si suplimentarea izolatiei. Daca grinzile sunt perfect drepte si distanta dintre ele nu depaseste cei 60 de cm, poti prinde rigipsul direct pe grinzi, insa exista riscul sa fisureze imbinarile in timp, in special daca podul este circulat, avand in vedere si faptul ca 12 cm este destul de putin.