| dani701 a întrebat:

Buna Seara! Am o plita electrica si cand o bag in priza imi cade curentusad.
are 230v-50hz sau ceva de genusad. Sare siguranta. Va rog sa imi spune-ti cum sa il fac sa meargasad!

Răspuns Câştigător
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

In primul rand, in Romania, reteaua are 220 V, nu 230.
In al doilea rand, plitele electrice au rezistente foarte puternice, de obicei, de minimum 1000 W, asa ca de-aia iti sare siguranta. Ti-ar trebui o priza speciala, de 380V ca sa "duca" plita.

| K0sti a răspuns (pentru ardnaxur1961):

Cum sa pui o scula care se alimenteaza la 220 la 380? Mai pune mana pe o carte!

| LIN2010 a răspuns (pentru ardnaxur1961):

Scuze ca te contrazic, Romania s-a aliniat la standard-ul est-european, si tensiunea este 230V pentru monofazat si 400V pentru trifazat(vezi contractul de la furnizor) http://retele.elth.ucv.ro/Rusinaru%20Denisa/curs%20pie/Curs%201_09.pdf

| LIN2010 a răspuns (pentru ardnaxur1961):

Trebuie verificata plita de un specialist,poate sa fie un scurtcircuit la fisa(stecher), sau la rezistenta plitei, sau atinge undeva faza la corpul plitei, sunt mai multe cauze posibile, siguranta fuzibila(sau automata)nu trebuie sa fie mai mare de 16 A (amperi). Respecte

| dani701 explică (pentru K0sti):

Mda... Oricum nu m-ai conteaza

11 răspunsuri:
| OnuOnulică a răspuns:

De ce nu o duci la cineva sa ti-o repare? Adica asa e si mai sigur si asa ai si tu sanse sa nu te curentezi.

| K0sti a răspuns:

Ce curent are plita? 230V/50Hz nu ne ajuta cu nimic! Vezi ca scrie pe eticheta. Daca nu scrie curentul, scrie puterea. Faci un calcul simplu si ne spui!

| SpitalulDeGlumeti a răspuns:

Cumpara o siguranta mai mare de 40 amperi

| perladunarii a răspuns:

Iti trebuie sigurante cu amperaj mai mare pe prize! Si eu am patit la fel!

| CBits a răspuns:

Vezi ca e in scurt ori plita ori priza unde o bagi

| dani701 explică (pentru CBits):

Priza era problemahappy

| Mirea_Cristi_1982 a răspuns:

Ai mai multi consumatori decat poate duce siguranta. Solutiile sunt: schimbarea sigurantei cu una mai puternica sau o ruta separata pentru plita, dar indiferent de ce alegi, consulta un electrician.