| Alinusi a întrebat:

Buna seara.
As vrea sa ar o suprafață de 15 arii, pentru a semăna porumb.
Se poate cu motosapa(pământul nu a fost lucrat).
Se poate sau trebuie neapărat cu tractorul?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ca sa semeni porumb trebuie aratura adanca de toamna pentru ca bobul sa aiba umezeala. Asta se poate face doar cu tractorul.

| cristi202 a răspuns (pentru Salontanul):

Eu am pus ceva porumb si pe aratura de motocultor, si a iesit exact la fel ca cel ce il am in cimp. Nu e vreo diferenta.

| Salontanul a răspuns (pentru cristi202):

S-ar putea sa ai problema cu seceta sau cu frigul daca la iarna va fi excesiv de frig. Depinde si de unde esti. Daca este o zona secetoasa n-o sa prea iese.

| cristi202 a răspuns (pentru Salontanul):

E adevarat si asta.

8 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Merge, eu am destelenit o suprafata de 40x8 m intr-o singura zi, cu motocultor de 9CP pe diesel (f puternic) Plugul doar zgiria suprafata, asa ca am bagat freza. O data. De doua ori. Dupa a saptea oara am fost multumit. Primele doua dati a tras de mine, nu a fost usor. Dar l-am facut
Depinde de ce motosapa ai. Daca e mai maricica, peste 7CP, cred ca se poate. Dar cu ceva munca.

| Cksihja a răspuns:

Dacă nu e plin de pir se poate, astfel trebuie să ari cu tractorul.

| Alinusi explică (pentru Cksihja):

După arat, se poate baga discul sau la primăvara?

| Alinusi explică (pentru Cksihja):

Se poate discuii si acum dupa arat?
Sau la primăvară?