| Alinusi a întrebat:

Bună seara.
Porumbul se poate erbicida doar cu erbicid pre/postemergent sau trebuie ambele?
Ce înseamnă perioada pre/postemergenta la porumb?
Mulțumesc.

6 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Porumbul si orice alta planta de cultura se poate erbicida cum vrei, nu trebuie ambele, de fapt poti sa nu il erbicidezi deloc.
Preemergent inseamna inainte de a rasari sau chiar inainte de a-l semana, prevenind aparitia buruienilor.
Postemergent inseamna dupa rasarire, omorand buruienile aflate deja in vegetatie.
Pentru anul asta nu mai e cazul.

| Alinusi explică (pentru regis):

Mulțumesc frumos de ajutor.
Zi frumoasa.

| Alinusi explică (pentru regis):

In preemergenta se poate stropi și cu erbicid Total?

| relian a răspuns (pentru Alinusi):

Da de regula se foloseste un erbicid total,cum ar ri Roundup poti da inainte de semanatul porumbului,ala avand efect doara cateva zile si omoara semintele care incoltesc.
Asta nu inseamna ca or sa moara toate semintele,unele or sa incolteasca si mai tarziu,de aia se erbicideaza porumbu si in timpul vegetatiei.
Erbicidarea inainte de regula se face la terenul gol,adica lucrat arat,discuit.
In timpul vegetatiei porumbului se folosessc erbicide selective,adica care sa nu omoare porumbul.
Ca sa elimini mun ca manuala,poti aplica un erbicid total inainte de semanatul porumbului,apoi in vegetatie bagi unu pentru dicotile si cam aia este.
Buruienile monocotile de regula apar primele,de aia dai inainte se emenat,omori ce incearca sa germineze,semeni porumbul ala pleaca primul,inhiba buruiienile monocotile,adica semintele aflate in sol nor sa mai incolteasca, asta daca poumbu pleaca primul, dar apar cele dicotile, pe care le elimini in timpul vegetatiei.
Cred ca stii cei ala monocotila si dicotila, iar daca nu stii afli acum laughing
Cele monocotiledoante se refera la plantele care atunc cand rasar vezi o singura frunzulita, iar cele dicoltile au 2 frunzulite,asta asa babeste zis.
Erbicidele de regula omoara ori dicotile,ori monocotile,de aia in vegetatia porumbului se foloseste de regula erbicide care omoara dicotile.
Sint si ceva erbicide selective, dar e mai bine sa erbicidezi pree si post cu erbicidele care trebuie si care nu afecteaza cu mai nimic cultura.
Daca nu ai cunostinte de agricultiura, cauta o carte, citeste acu in iarna asta ce si cum se face, iar la anul o sa fii ok.
La ora asta nu mai ai ce erbicida.
Erbicidele nu omoara plante decat cand acestea au o anumita marime sa le zic asa, omoara in general cand plantele is mici.Bine poati distruge si cand is mature dar asta inseamna ca distrugi si cultura ta, deci cel mai indicat este sa cauti o carte si de liceu este buna, de la un liceul din asta agricol, ceva genul asta este suficient si ce scrie acolo, apoi deja esti fermier laughing
Glumesc, dar asa sste cel mai bine.

| regis a răspuns (pentru Alinusi):

Se poate, mai ales daca buruienile sunt deja crescute. Erbicidele totale distrug de obicei doar plantele aflate deja in vegetatie, totusi trebuie verificat intai prospectul, sa nu fie cumva un erbicid cu remanenta in sol.

| Alinusi explică (pentru relian):

Mulțumesc frumos pentru informații.
Ma voi documenta!