| Hoskero a întrebat:

In coltul camerei unde lucrez, nu trebuie sa existe particula de praf. Cum pot elimina praful din camera? Sau cel putin din zona in care trebuie sa lucrez fara sa am particule de praf. Un umidificator ar fi singura varianta? Daca achizitionez unul trebuie sa il amplasez in partea in care lucrez sau in partea opusa a camerei? Daca il amplasez langa mine, praful va fi atras catre el ceea ce va fi tocmai impotriva mea caci vine totul spre mine? Cum se procedeaza? Multumesc.

Răspuns Câştigător
| ziftode a răspuns:

Nu stiu de unde si ce ai auzit de umidificator, dar ala nu prea face mare lucru, atat timp cat nu ai umiditate in stare sa formeze picaturi de apa, nu prea modifica praful din camera
camere fara praf nu exista decat in mediu super-controlat (unde se fac cipuri, procesoare, etc.) insa consta in izolarea absolut totala a camerei, aerisire cu filtre, oamenii care intra trec prin niste chestii care ii curata, apoi imbraca niste haine de unica folosinta peste hainele normale, etc.
acasa nu ai cum sa opresti praful... sorry!

4 răspunsuri:
| sonya a răspuns:

Salut!

Tu ai nevoie de un PURIFICATOR, nu umidificator. Daca marimea camerei este una acceptabila, nu o hala, poti consulta purificatoarele normale. Daca sala emai mare, ai nevoie de filtre si alte instalatii mai costisitoare.

Purificatoare bune au cei de la Philips, undeva la aprox 1000 de lei. Ce iei mai ieftin nu iti recomand. Daca crez ca merita investitia, da o cautare pe eMAG, amazon etc.

| danutzu96 a răspuns:

Tu vrei un clean room. Iti trebuie sisteme costisitoare care sa filtreze praful. Pana la urma la ce iti trebuie asa ceva? Faci cumva recuperari de date?

| Hoskero explică (pentru danutzu96):

Trebuie sa te dezamagesc. Nu, nu recuperez date. Imagineaza-ti ca aplic folii de sticla pe telefoane mobile insa la un alt nivel. De aici si nevoia de cat mai putin praf

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E cam imposibil intr-o camera sa n-ai nici-o particula de praf.