| Calinm22 a întrebat:

Buna seara, m-am mutat recent în chirie și mi-a venit prima factura de la eon, dar îmi apar două coduri de plata, cod de bară pentru factura curentă și altul pentru total de plată, oare care între astea două trebuie plătite?

8 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Tun platesti factura curenta, daca totalul de plata e diferit, diferența o plateste proprietarul.
Daca facturile anterioare sunt achitate, totalul de plata este acelasi cu factura curenta, caz in care nu are relevanță care suma o achiți.

Bula
| Bula a răspuns:

Pe factura apar: perioada de masurare respectiv indexul vechi si cel nou (pentru care s-a eliberat factura.
Tu, chirias, trebuie sa platesti consumul dintre indexul contorului din data cand te-ai mutat, pana la indexul contorului din ziua cand vei pleca. De restul consumului trebuie sa se ocupe titularul contractului (de obicei: proprietarul).

Factura o poti plati la un robot de plata din banca, la pay-point-uri, cu card bancar etc.
Trebuie sa platesti partea TA de consum.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ia legatura cu proprietarul el trebuie sa mearga la enel cu tine sau sa i dai lui banii sa plateasca nu esti tu proprietar nu poti platii tu daca casa nu este a ta.

| Catrice a răspuns:

Cea de la total dacă nu e restanta din urma.
Și nu îți cere nimeni buletinul dacă plătești la un post de plata sau cum s-or mai numi elehee hee

| Anyo1988 a răspuns:

Aici este absolut alegrea ta poti platit tot depinde cat este pe 2-3 luni sau poti platii factura curenta care este pe ultima luna insa in general platile se fac din urma pentru prima luna neplatita... poti verifica daca, cumva se poate face plata de la ei de pe site in general enel, telekom, Orange, raja etc au site oficial unde iti poti creea cont si sa vezi ce facturi ai ne platite si sa alegi ce vrei sa platesti cred ca de preferabil ar fi sa vorbesti si cu proprietarul apartamentului daca ai posibilitatea pe aceasta tema ( legat de plata... poate inaintea ta sunt ceva facturi neplatite si nu cred ca vrei sa platesti ce nu ai folosit big grin ) succes

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Anyo1988):

Daca nu este el proprietar nu poate platii el deoarece casa este pe alt nume, si la enel sau eon ei cer buletinul si in buletin el poate are alta adresa, stiu ca un contract se face numai cu actul casei

| Anyo1988 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Adevarat in general la aceste cazuri proprietaul este titual in acte si el trebuie sa plateasca happy

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Anyo1988):

El este doar chirias si factura este pe numele proprietarului, dar ce nu spune el este factura din ce data este, este inainte sau după ce s-a mutat el in chirie ca sa estimeze consumul el a zis ca au venit două coduri, si numai cei de la eon il pot ajuta sa vada ei.