| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema pe care nu o inteleg si aud fel si fel de pareri...
M-am mutat de curand in chirie mai exact din 21 noiembrie pana dupa 1 decembrie nu am folosit nimic nici apa, nici gaz, nici curent si au inceput sa vina facturile -125 la curent si am inteles ca nu am de platit nimic dar nelamurirea mea a venit la gaz...A venit o factura pe care scrie sold total -566 si factura curenta 125.Deci eu platesc ceva? Caserita a zis ca normal nu am de platit nimic ca a fost platit din urma si eu chiar nu ma pricep.Uni spun ca nu e nimic de plta alti ca trebuie sa platesc aia 125 si una ca totalul de plata sunt aia 566 da aia sunt cu -

5 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Utilitatile au fost platite in avans, de fostul chirias sau de proprietar. Atata timp cat soldul este negativ, nu ai nimic de plata.
Normal si fair play era sa iti notezi indexul la fiecare contor la data la care te-ai mutat si incepand cu acele indexuri sa iti platesti consumul, chiar daca soldul era in continuare negativ.

| anonim_4396 explică (pentru regis):

Am scris idexul da nu ma pricep la astea indexul vechi este 3.546 si cel nou 3.625 care mi l-am scris si pe contract

| regis a răspuns (pentru anonim_4396):

Inteleg ca 3625 era indexul cand tu ai inceput sa consumi si tot 3625 este indexul nou de pe factura de care ne spuneai. Asta inseamna ca factura respectiva nu este pe consumul tau, tu trebuie sa platesti incepand de la urmatoare factura, cea la care indexul vechi va fi 3625.

| anonim_4396 explică (pentru regis):

Multumesc pentru raspuns

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

"Am o problemastare" - cum?

"M-am mutat de curand in chirie mai exact din 21 noiembrie pana dupa 1 decembrie nu am folosit nimic nici apa, nici gaz, "

Se intelege ca de o luna de zile nu te-ai spalat, n-ai mancat, ai stat in frig.

Cred ca prea multi useri ti-au facut deja observatii ca nu le ai cu limbile romane. Dar chiar asa? Atata sacrificiu si efort iti cere un lucru banal ca scrierea intr-un mod coerent?

Pana una alta, in prima ta luna de chirie nu platesti utilitatile. Asa e peste tot.