| EnvyU a întrebat:

Intrebare despre factura enel, ce inseamna acel ordin de plata? este cumva extra fata de factura de curent? adica daca nu ai platit o luna sau doua si iti vine acel ordin de plata, ala e gen penalizare si trebuie sa il platesti si pe el si factura normala?
Astia de la enel se cam incurca cu platile si imi tot trimit facturi si cacaturi pe care deja le-am platit, de exemplu am platit acum cateva zile o factura pe care era cea curent plus sold precedent. M-am uitat in contul meu enel si am vazut ca imi arata acele facturi ca neachitate (probabil dureaza ceva pana se actualizeaza) insa ieri am primit o notificare de plata cu o suma care este exact cat era una din facturile anterioare care le-am platit.
Adica am avut de plata 3 facturi de 75, 44 si 98 (98 era ultima pe luna ianuarie) pe aceasta notificare apare factura de 75 care am platit-o impreuna cu factura curenta (pe factura curenta nu arata fiecare factura veche in parte, doar sold precedent dar adunat, adica 75+44=119 exact cat arata la sold precedent, deci normal ar trebui sa nu imi bat capul cu ce mi-a venit corect?
Sa ma duc la ei sa clarific treaba? ma calca pe nervi enelu asta, mereu face asa, platesc o factura si apoi imi vine factura care tocmai am platit-o

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Niciun furnizor de serviciu nu trimite clientilor, persoane fizice, ceea ce numesti tu "ordin de plata". In cazul intarzierii platii mai multor facturi, furnizorii instiinteaza clientul printr-o "notificare de plata ". Unii furnizori, la care actualizarea platilor se face cu intarziere(din diferite motive, un motiv fiind plata cu intarziere a facurii! )adauga la subsolul notificarilor mentiunea ca notificarea poate fi ignorata daca plata respectivelor facturi au fost facuta intre timp.Notificarea de plata NU inseamna o penalizare in plus fata de penalitatile de intarziere care apar inscrise pe factura curenta in cazul in care s-a intarziat plata facturii anterioare.

Daca ai achitat toate facturile, nu-ti mai bate capul! Pentru a nu te mai simti "calcat pe nervi", evita sa-ti platesti factura curenta cu intarziere--- daca o platesti inainte de expirarea termenului de plata, pe urmatoarea factura nu va apare acel "sold precedent"( sau sold anterior).

4 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Ordinul de plata este tocmai dovada ca tu ai achitat factura.
Ordinul de plata este dispozitia pe care tu o dai bancii tale sa transfere suma de bani din contul tau in contul ENEL. Deci tu ai dat un ORDIN bancii sa faca PLATA facturii de curent, de unde si denumirea instrumentului.
Evident factura a fost emisa inainte ca banii respectivi sa intre in contul ENEL, de unde si soldul de pe factura ta, acesta se va regla insa la urmatoarea factura.
Nu ai nici un motiv sa clarifici nimic, daca vrei sa iti vina factura fara sold, trebuie sa platesti factura mai devreme.

caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Daca platesti factura electrica la posta/ori prin factor postal, risti sa te trezesti cu lumina taiata pentru ca ajung tarziu confirmarile de plata, asa ca, ar fi bine sa te duci direct la electrica si sa rezolvi misterul.
O zi bunahappy

| lpavel a răspuns:

Erorile astea apar daca cam intarzii cu plata si binenteles daca intarzii atunci sunt si penalizari dar eu stiam ca acele penalizari apar pe factura urmatoare. Acum nu stiu, poate s-a mai schimbat ceva... Oricum iti sugerez sa mergi sa clarifici cu ei ca de nu vor fi probleme mai mari. Stiu ca e enervant dar n-ai ce face!
Bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In caz ca ai platit o factura in timp ce alta era pe drum, platesti ultima cu penalizari cu tot. Asa vin cand dupa data de 16, data de scadenta si nu ai patit, ei imediat fac urmatoarea factura cu index estimat, adica cam cat consum tu deoarece ei nu au indexul dat de tine prin telverde. Cel mai bine du-te la ei vezi cat ai de plata in total, dai banul si gata.dar sa nu uiti indexul, numarul de lw consumati ca sa nu mai estimeze ei aiurea. Luna asta se fac citiri de regularizare si daca nu fixezi problema data viitoare platesti o suma enorma.