| Bogdan8102 a întrebat:

Vreau sa transport (mut) dintr-un loc in altul o bucata de beton cu greutatea de 300 kg. Ma gandesc la un sistem format din doua fulii diferite ca marime si o sufa lunga de 10 metrii. Cum pot realiza un scripete mobil care sa ma ajute la acest lucru? Mentionez ca fulia mai mare are diametrul de 400 mm iar cea mica de 100 mm;
As putea sa fac o coarba metalica pe care sa fixez fulia mica iar in momentul cand actionez coarba sufa sa se infasoare pe un tambur dar nu inainte de a trece prin fulia mare?

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Este greu si periculos sa faci improvizatii cu componente necunoscute.
Cel mai simplu este sa discuti cu un macaragist, buldozerist sau escavatorist, care te poate ajuta usor cu mutarea betonului.

| mihai69 a răspuns:

De ce nu o pui pe vreo două țevi (plus una de rulare) și o împingi cu o rangă?