| FoxyM a întrebat:

Stie cineva cum pot scapa de buburuze?

10 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

AI

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Sunt membra ecoruralis. De la ei am învățat ca e necesar sa cultivam in gradina si flori pentru ca acestea atrag insectele benefice care se hrănesc cu dăunători si ouăle acestora si ajuta si la polenizare. Buburuzele cu cat sunt mai multe cu atât mai puține oua de gândac de Colorado. Si astfel nu se mai înmulțesc atât de mult si nu mai trebuie tratați cartofii cu insecticide, fiindcă fiind mai putini pot fi strânși manual.

| Digikey a răspuns:

Cred ca si ele intreaba cum sa scape de tine.

Răspuns utilizator avertizat
| MarianM8777 a răspuns:

Daca locuiesti la tara eu zic sa nu incerci sa scapi de ele. Anii trecuti am avut pe pomii din gradina mii, zeci de mii de daunatori, insecte mici si negre. Am gasit cu chiu cu vai o buburuza si am pus-o acolo. Pur si simplu s-a apucat de devorat. Si daca ar fi fost mai multe... buburuzele nu sunt daunatori, nu mananca plante, nu iti afecteaza florile. Ba chiar din contra.

| Dănuț245 a răspuns:

Nu scăpa de ea este o insectă frumoasă. Dacă vrei să scapi de ea o scuturi.