| Razvan_Razvan_1999 a întrebat:

Stie cineva daca pot folosi aparatul de sudura in scurt pentru a taia polistiren?

12 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Nu. Pentru că:
1)Faci praf aparatul, fiind în scurt.
2) Faci praf polistirenul. Electrodul fiind pe scurt, se va înroși la un moment dat și va aprinde polistirenul
3) Faci praf casa. Cu polistirenul luat foc, riști să dai foc la întreaga casă. Nu uita că polistirenul e extrem de inflamabil
Concluzie: nu te juca cu improvizații, te joci cu focul.

| Razvan_Razvan_1999 explică (pentru cristi202):

Nu cu electrodul ci cu sarma de nichelina folosind doua intinzatoare si la capete sa conectez clesti. Aparatul vreau sa il folosesc in loc de traf deoarece pot regla de la 0 la 300A

| cristi202 a răspuns (pentru Razvan_Razvan_1999):

Daca e transformator, încearcă, transformatoarele sunt rezistente, daca e invertor, las-o baltă, invertoarele sunt foarte sensibile și se pot strica repede.
Poate imi spui și mie rezultatul.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu, categori nu!
Polistirenul este un material foarte inflamabil. Se taie cu un fir cald de sarma (lita), nu cu aparatul de sudura, fiindca ia foc instantaneu si risti sa se topesca pe tine, provocand arsuri grave.
Il mai poti taia cu caterul, sau un cutit cu lama foarte subtire si ascutit f bine.

| Razvan_Razvan_1999 explică (pentru Violleta2022):

Folosind o sarma subtire si la capete sa conectez clesti.Nu se supra solicita aparatu?

| anonimg a răspuns:

Căldura prea mare îl va topi; tăietura nu va dreaptă. Se folosește un cutter, sau un fierăstrău de mână dacă este mai gros de 2 cm.

| Razvan_Razvan_1999 explică (pentru anonimg):

Folosind o sarma si conectand clesti la capete?

| anonimg a răspuns (pentru Razvan_Razvan_1999):

Nu mă pricep.

| Panamax a răspuns:

Se foloseste sarma de nichelina.Eu asa am taiat latime de 50cm la unghi. Sarma la un capat trebuie sa aiba o greutate de 1kg ca sa compenseze dilatarea.Eu am folosit un redresor auto de 12 V.
Reusea sa inroseasca nichelina de 0.7mm pe lungime de 0, 7m.
Aparatul de sudura ar merge doar daca este electronic si daca permite reglajul curentului la iesire. Altfel iti topeste orice sarma instant.

| Sophieka a răspuns:

Buna

S-ar putea, politstirenul nu este foarte dur, daca il ai achizitionat deja poti incerca dar daca mergi sa iti cumperi, ai putea sa soliciti inainte de cumparare angajatilor sa ti-l taie cum doresti. Eu asa am procedat cand am mers sa achizitionez de la Dedeman.

| armiaso a răspuns:

Nu mai bine cumperi un cutit special pentru taiat polistiren? il gasesti in magazinele de bricolaj

| Raul123321 a răspuns:

Taiel cu drujbalaughing)