| floriana08 a întrebat:

Am o floare Dieffenbachia si este superba! De vreo saptamana 2 frunze au inceput sa se ingalbeneasca si pe una sa iasa pete maro spre verde. Magazinul de ierbicide este inchis pana in februarie si nu stiu sa sa-i fac sa nu moara. Am observat ca in farfuria de la ghiveci toata farfuria s-a facut ft urata... nu stiu din ce cauza dar sper sa ma ajute cineva

5 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

De obicei, frunzele se îngălbenesc din cauza apei oferite din belșug. Pune-i apă doar la nevoie, fiindcă deasupra pământul poate fi uscat, ceea ce dă iluzia că floarea are nevoie de apă, dar in interior e umed. În locul tău, i-as fi pus niste vitamine pentru plante, care se pot cumpăra si din hipermarketuri (raionul de grădină/plante/flori), nu neapărat de la fitofarmacie.

Întreabă-l pe dr. ing, Horia Ghibu, specialist in protectia plantelor, combaterea bolilor si dăunatorilor. Trimite-i inainte o cerere de prietenie, sau sună-l pe messeneger, ori... nu stiu, găsesti tu o cale, fiindcă el într-adevăr, te poate ajuta. Are și o emisiunea la TvR Cluj, unde sute de telespectatori intră in direct si-l intreabă. Ai putea încerca.
(https://www.facebook.com/horea.ghibu/about

Ori, sună-l pe Traian Săplăcan, specialist în creşterea şi îngrijirea plantelor.
Citez "răspunde întrebărilor şi curiozităţilor dumneavoastră transmise la adresa: office@trias.ro sau pe https://www. florariatrias.ro/. Pagina de Facebook: https://www. Facebook.com/florariatrias.ro. Telefon: (+4) 0751.136.412."

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Și-a revenit floarea?

| Irinelp a răspuns:

Dacă o ți în apartament sau în casă pune-o să aibă suficientă lumină și trebuie udată cam o dată pe săptămână.

| KR0NSTADT a răspuns:

Ai udat-o în exces. Taie frunzele afectate și schimbă pământul din ghiveci cu unul care are ști substrat de drenare a excesului de apă. Urmează sfaturile specialiștilor:
https://www.botanistii.ro/......fenbachia/

| Februar30 a răspuns:

Gasesti pe Facebook multe grupuri de pasionati. Descrii acolo problema si sigur o sa primesti sfaturi bune. Pot fi multe cauze, lumina, apa, temperatura, deficienta de nutrienti, etc.