| AlinaAbc0598694 a întrebat:

am 12 ani si nu mi-a mai venit ciclu din luna februarie, azi am observat pe chiloti pete maro inchis, si cand m-am sters era pe hartie o scretie maronie! ce poate fi? m-am speriat tare rau!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

E inceputul unei emsntruatii. Nu e cazul sa te ingrijorezi, la varsta ta, menstrele sunt neregulate si mai ciudate

| MissxD a răspuns:

Nu-ti face griji. Nu e nimic grav. Orice fata are asa; sa stii ca mereu vor fi dereglari de genul asta; ori pete maronii; ori sa iti vina pe neasteptate menstruatia.

| Azµre a răspuns:

O infectie, o raceala la ovare, du-te la farmacie si cumpara ciprinol 500 mg iei 1 pastila la 12 ore pana termini flaconul. si mai cumperi bicarbonat de la farmacie si te speli in vagin, tinand cont ca esti virgina si nu te poti spala cu un irigator bagi funduletu intr-un lichean cu aceasta solutiesi te speli cu mana, timp de 3 zile in fiecare seara cu solutia facuta din 2 linguri de bicarbonat cu 2 litrii de apa! Si spune-i mamei de problema. Daca nu o rezolvi asa zii mamei si du-te cu ea la medicul ginecolog sau mai bine fa asa du-te la medic! asta daca nu vrei sa stie mama faci ce ti-am zis!

| AlinaAbc0598694 explică (pentru Azµre):

De fel sunt mai timida, nu stiu cum sa ii spun mamei, si mi-e frica la ginecolog, daca nu imi trece zilele astea o sa ii zic : mama cred ca o sa imi vina menstuatia.sad daca se opreste chestia asta pana maine si iar se intampla luna viitoare ii zic mamei.multumesc de sfaturi :*

| Azµre a răspuns (pentru AlinaAbc0598694):

Macar spalate cu bicarbonat tot faci un bine. si la ginecolog nu o sa te controleze nu nimic ii spui ce simptome ai sau ce culoare e scurgerea etc si iti va spune ce ai nu iti va face nimic... crede-ma spune-i mamei e mai bine! nu lasa asa serios.

| albastrikka a răspuns (pentru AlinaAbc0598694):

Mama este cel mai bun prieten, sfatuitor, ai sa te convingi cu timpul, nu ai de ce sa te rusinezi mai ales ca esti fata.

| 1112 a răspuns:

.burta te doare?
stai linistita. sunt perioade in care o sa iti intarzie ciclu'. dar totusi te sfatuiesc sa ii spui mamei tale si sa mergeti la un medic. poate e o infectie in corp. sa mergi cat mai repede.winking
succes.:*.

| AlinaAbc0598694 explică (pentru 1112):

Nu ma doare burta nici capul..nu simt nimic, doar aseara mi-a fost rau am avut febra si rosu in gat, am luat Parasinus si mi-a trecut, in rest nimic.

| AnaMary95 a răspuns:

Pata maronie inseamna ca iti va veni sigur ciclul menstrualwinking

| albastrikka a răspuns:

In primii 1-2 ani, ciclul menstrual poate fi neregulat si uneori poate lipsi menstruatia. In cazul fetelor cu greutate sub normal datorita dietelor si exercitiilor fizice, stresului sau cu greutate peste normal, sangerarile menstruale sunt greu de prezis. Acesta este un semn ca nu ai o mentruatie regulata, ceea ce este normal la 12 ani, cu timpul se va regla, nu ai de ce sa iti faci griji decat in cazul in care ai avut contact sexual neprotejat, aceste pete maronii se numesc menarha.Menarha semnifica faptul ca, in cazul contactului sexual, poate aparea o sarcina. Este posibila o sarcina in cazul contactului sexual cu o luna inaintea debutului menarhei.

| AlinaAbc0598694 explică (pentru albastrikka):

Doamne nu am avut contac sexual :O.Inca sunt virgina (logic)