| xDanyxDany a întrebat:

am o soba cu serpentina, intrebarea mea este cum pot face ca pompa sa mearga si dupa ce nu se mai atinge temperatura setata de termostat? Adica eu pe termostat de exemplu am 80 grade celsius si daca nu se atinge temperatura asta, pompa se opreste iar eu vreau sa mearga in continuare pana se raceste apa la 40 de grade de exemplu. Dau funda cui imi da o idee cum as putea sa fac asta

Răspuns Câştigător
| Popescu_Gh_1953 a răspuns:

Exista un termostat care se monteaza pe conducta de iesire si se inseriaza cu pompa. reglarea se face de la 15 si oricat vrei sa porneasca pompa. Eu am 30 de grade. cand temperatura creste si ajunge la 30 de grade - pompa porneste si functioneaza cat temperatura sta peste aceata valoare. Cans se stinge focul temperatura scade si pompa opreste la 30 de grade. Temperatura in centrala este reglata de un alt termostat, cu care este dotata din fabricatie. cel de care vorbesc eu arata ca in urmatorul site : http://www.teme-de-casa.ro/......-pe-lemne/

1 răspuns:
| Admunssen a răspuns:

Nu-i chiar asa de simplu de obtinut in regim de amator. Iti trebuie un circuit care sa interpreteze doua intrari logice. Prag Sus si Prag Jos. Mai mult de cat atat sa ignore stare dintre ele. Pana la o rezolvare iti recomand sa folosesti un vas de expansiune deschis. Stii de ce.