| anonim_4396 a întrebat:

Buna seara.
Imi mergea cam ajurea centrala, noaptea.
A venit cineva de la service, a umblat putin la termostat si acum vad ca porneste cand temperatura din camera scade cu 5 grade sub temperatura de este setata pe termostat si se opreste cand sunt 5 grade in plus, fata de temperatura setata.
Stie cineva cat de ok este sa mearga asa, incontinuu? Si cateva ora, fara nicio oprire.
Multumesc mult!

8 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

E setat foarte bine. Dureaza mult sa ridice temperatura in casa pentru ca s-a setat o temperatura scazuta a apei in instalatie, ceea ce asigura eficiența ridicata a centralei, reducand semnificativ pierderile "pe cos".

Bula
| Bula a răspuns:

Termostat defect, trebuie inlocuit!
Chiama napoi instalatorul!

| mi25 a răspuns:

IceRope are dreptate. Poate gresesti tu: in loc de 0, 5 grade spui 5 grade.
Nu ai termostat cu programare? Eu asa am: cu 4 programe. Pentru perioada cand nu sunt acasa il programez la 16 grade, pentru noaptea 18 grade, ziua 22 grade.

| Manuel86 a răspuns (pentru mi25):

Pe asta il am eu:
https://www.quickshop.ro/......t436-p8226

| mi25 a răspuns (pentru Manuel86):

Din cate imi dau seama poti sa-l reglezi astfel ca ecartamentul detemperatura sa fie mai mic, adica diferenta de la temperatura cea mai mica si cea mai mare, deoarece este un termostat fara programare. O poti face prin rotirea butonului. Dar nu-mi dau seama ce se intampla daca rotesti de buton
Daca dadeai ceva mai mult, iti cumparai un termostat cu programare.

| IceRope a răspuns:

Păi, ăla e tâmpit. Diferența dintre temperatura de pornire și cea de oprire nu trebuie să depășească 0, 5-1°C. Altfel, se creează disconfort termic mare, consum aiurea de combustibil, uzura prematură a componentelor centralei. Cheamă pe cineva mai priceput. Sună la altă firmă și spune-le problema. Să le explici că nu vrei o diferență mai mare de 1°C între temperatura de pornire și cea de oprire a centralei. Succes.

| Manuel86 a răspuns (pentru IceRope):

Scuze, acum mi-am dat seama ca m-am exprimat gresit.
1 grad este diferenta dintre temperatura de oprire si cea de oprire.
Termostatul este setat la 22.0 grade, momentan.
Am vazut ca porneste la 21, 5 si se opreste la 22, 5. Insa merge incontinuu cateva ore, ca de obicei tin usile deschise la camere.
Inainte mergea cateva minute si se oprea putin. Pana ajungea la temperatura setata.
Numai noaptea mergea asa, cateva ore incontinuu. De asta am sunat la service.

| IceRope a răspuns (pentru Manuel86):

Este posibil să fie ceva setat greșit, sau receiverul să rămână blocat cu circuitul de comandă pe ON. E totuși ceva ciudat acolo cu termostatul ăla. Chiar și fără termostat montat, centrala ia ca referință temperatura cu care apa din calorifer se întoarce în centrală și se oprește periodic. Cheamă-i din nou pe cei de la service.