| cezar003 a întrebat:

am un calorifer, mentionez ca am 5 calorifere insa doar unul dintre ele i mi cauzeaza neplaceri...toate caloriferele functioneaza normal, doar unul dintre ele primeste apa pe tur iar returul l am verificat si nici vorba sa fie infundat dar nu face circuitul desi este plin cu apa la fel ca celelalte 4 (desigur nu are aer)acesta se comporta diferit Mereu este cald doar in partea de sus iar la retur mereu rece, tevile Tur-retur ambele sunt calde pana la intrarea in calorifer dar nu face circuit desi toate caloriferele pleaca de la distribuitor si toti robinetii deschisi la maxim.Ce credeti ca ar putea fi?

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Probabil este caloriferul cel mai îndepărtat de centrală.
Daca e asa, ai nevoie de echilibrarea hidraulica a instalației. Cauta pe net procedura si urmeaz-o întocmai.

| cezar003 explică (pentru regis):

Nu indepartat de centrala dar este cel mai indepartat de distribuitor pentru ca centrala este la paarter, m ai iluminat si iti multumesc

6 răspunsuri:
| Dismally a răspuns:

Eu am patit o faza similara, unul din calorifere nu se incalzea desi intra apa in el. Problema a fost la una din tevile de sub centrala, avea un soi de filtru si acela era infundat, dupa ce a fost curatat a inceput sa se incalzeasca si caloriferul respectiv.

| cezar003 explică (pentru Dismally):

Filtrul de namol este responsabil de toate caloriferele, nu are fiecare calorifer un filtru individual

| Dismally a răspuns (pentru cezar003):

Da, era unul singur sub centrala. La mine dupa ce l-au desfacut pe ala s-a rezolvat problema.

| LasleaIoan1972 a răspuns:

Desi deschis cel de retur se pare ca nu are efect sau lucreaza dar foarte putin incat sa se incalzeasca putin sus si sa ramana rece pe retur

| cezar003 explică (pentru LasleaIoan1972):

Este cald la tur si toata partea de sus, la retur insa doar teava care intra in ea este calduta