| BloodMoon a întrebat:

Buna TPU.As vrea niste sfaturi pentru a fi mai ordonata si mai orientata? Fundita si Vot!

Răspuns Câştigător
| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Aceasta,,deprindere,,ca sa devina un obicei, are nevoie de un,, antrenament,, consecvent.Astfel va deveni o rutina, care va fi apreciata si de tine si de ceilalti.Incepe prin a privi in ansamblu camera(de ex.). Stabileste ce anume trebuie rearanjat, curatat, sters de praf. Poti nota, apoi, pe notite adaugi ce a mai aparut in plus.Privesti din nou, dupa ce ai pus totul la punct si apreciezi timpul de care ai avut nevoie.trebuie sa introduci acest timp in programul tau zilnic.Incercand sa pastrezi ordinea odata facuta, acest timp va fi redus mereu.Pastrand orice coltisor curat si ordonat, la inceput mai greu, cu timpul va deveni un reflex.Pentru orientare, incearca sa te concentrezi putin asupra fiecarui lucru pe care il ai de facut si sa-l executi intr-o anumita ordine.Te vei obisnui sa aranjezi reflexiv tot ce ti se va parea ca nu e in ordine.

2 răspunsuri:
| xBya a răspuns:

Ordonata in ce sens? Daca e in privinta gandurilor, fa`ti timp liber si mediteaza. Pur si simplu intinde`te pe pat, sau intr-un loc unde te simti relaxata si gandeste`te la tot ce te framanta. Intoarce lucrurile pe toate partile, priveste situatia din toate unghiurile, ia in calcul toate posibilitatile si gaseste o rezolvare. Impune`ti sa faci asta in fiecare zi, iar cu gandurile puse in ordine si constiinta impacata, vei fi mai sigura pe tine si mai orientata.

| OoOAkaTZukyOoO a răspuns:

Trebuie sa fii dintr-o bucata! Ai niste lucruri de facut... eventual mai multe, dar iti zici in mine...: uite acum fac asta. dupa asta si tot asa.