| Alinut2003 a întrebat:

Cat dureaza pentru un piersic sa ajunga la maturitate?

Răspuns Câştigător
| Raducons a răspuns:

Depinde foarte mult de solul in care este plantat si sa nu il deranjeze nimic la radacina, daca este sol bun poate sa rodeasca in anul 3, altfel dupa 5 ani.

3 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Sa ajunga la maturitatea sau sa faca fructe? Sunt 2 chestii diferite.Asa orice pom poate sa faca fructe si dupa 1-2 ani, dar aia nu inseamna ca a ajuns la maturitate.Cand vorbim de pomi si facem referire la maturitate, arata de fapt cand pomul respectiv atinge maximu de dezvoltare, ca de altfel si la animale.Fiecare specie atinge un max de dezvoltare la o anumita varsta. Daca la asta ai facut referire atunci asta depinde de vigoarea acelui pom.

Ce inseamna vigoare? Daca ai auzit sau vazut pomi asa mari, altii mici, indiferent cati ani au asa raman dupa ce au atins maturitatea aia maxima.
Deci un pom cu cat este mai putin viguros, adica mai micut intra pe rod mai rapid. Pomii pot fi de vigoare: mare, mijlocie sau mica.Depinde de portaltoul pe care este altoit.
In cazul piersicilor acestia incep sa faca fructe si dupa 1 an de la plantare, asta depinzand si de cati ani are acel puiet. Pomii altoiti pot sta in pepiniera 1-2 sau 3 ani.

| Elena9328 a răspuns:

Piersicii rodesc destul de devreme, adesea în al doilea an

| gheorghe699 a răspuns:

Nu stiu ce vrei sa spui, sa faca fructe in al doilea an de la plantare sau anul trei de viata.