| anonim_4396 a întrebat:

Cand se planteaza un piersic?

Răspuns Câştigător
cristian
| cristian a răspuns:

Primavara si toamna.Toamna este mai bine pentru radacini care au timp sa-si vindece ranile.Nu este tarziu nici primavara.Important este sa sapi o groapa, fasonezi ceva radacina copacului o treci printr-o mocirla cu balega o asezi in groapa si batucesti bine pamantul in jurul pomului spre exterior ca sa nu prinda aer.Uzi copacul.Toata vara uzi copacul ca sa nu se usuce.
Portiunea de unde incepe altoiul trebuie sa fie deasupra gropii.In groapa mai asezi si un pichet de care legi copacelul ca sa nu il indoaie vantul. Iarna il legi cu saci ca sa nu ti-l manance iepurii daca ai asa ceva prin zona.Pa cuvant.Ai inteles?

| nustiunustiu a răspuns (pentru cristian):

Dar daca vreau sa plantez samburele toamna este mai bine sa il pun intr-un vas/ghiveci ca iarna sa stea la caldura si la primavara sa il pun in gradina?

7 răspunsuri:
| rael a răspuns:

Plantarea pomilor fructiferi
Perioada optima de plantare a pomilor fructiferi este toamna, incepand cu 15 octombrie si pana la venirea primului inghet. Exista avantajul ca prinderea este sigura, deoarece exista in sol umiditate suficienta. In perioada de iarna ranile de pe radacini au timp suficent sa se cicatrizeze, emitand noi perisori absorbanti, care permit reluarea vegetatiei primavara timpuriu.Trebuie protejati de rozatoare.

Plantarea de primavara da rezultate bune cu cat se face mai devreme. Plantarea pomilor fructiferi primavara, este recomandata a se efectua inainte de umflarea mugurilor, prinderea fiind conditionata de udarile repetate, ce devin absolut obligatorii in perioada de seceta.
www.gradina-online.ro/Plantarea_pomilor_fructiferi_A3700.html

mira
| mira a răspuns:

Primavara devreme, dupa ce s-a topit zapada. Mira

| mioara a răspuns:

Toamna sau primavara pana sa imugureasca

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cand te joci cu el

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In ce perioada a anului se planteaza piersicul