| 123sar a întrebat:

Ce se intampla daca nu pui apa peste amorsa?

4 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Stratul de amorsa se va face ca sticla, va fi aproape impenetrabil. Orice perete are un anumit grad de absorbtie, si de acest lucru depinde foarte mult tot ceea ce se pune pe el (amorsa, glet, lavabil). Iar amorsa nediluata reduce nepermis de mult puterea de absorbtie a peretelui. I-ai luat absobtia, i-ai luat totul, te trezesti ca ai surprize serioase la oricare etapa a lucrului cu peretele.

| carpediem a răspuns:

Depinde pentru ce dai amorsa. Daca vrei sa dai alt strat de lavabila, prinde luciu si nu e prea bine, daca vrei pentru faianta, tencuiala, nu are nimic. La suporturi puternic absorbante cum ar fi bca, caramida, tencuiala este recomandat 2 straturi, primul mai diluat. Iti recomand amorsa de profunzime ct 17 de la Ceresit.

| torsi a răspuns:

Nimic. e mai rezistenta si se usuca mai repede. (dar de obicei se pune putina apa)winking

| Cristian_Kiki_1988 a răspuns:

Urmareste cu atentie sfatul producatorului. Sunt unele amorse gata de aplicare, care nu necesita diluare si chiar nu este recomandat.
De exemplu: http://zugravesti.ro/products-page/amorsa/savana-amorsa-pentru-pereti/

Si exista altele care permit dilutia cu de inca 4 ori mai multa apa.
De exemplu: http://zugravesti.ro/products-page/amorsa/rost-amorsa-concentrat/

Cel mai sigur este sa urmezi sfaturile fiecarui producator, iar daca informatiile de pe etichete sunt insuficiente, poti lua legatura cu producatorul sa iti trimita fisa tehnica a produsului. Contrar asteptarilor majoritatea jucatorilor mari din domeniu sunt foarte deschisi si chiar recunoscatori ca ii suni sa cei mai multe detalii si iti vor da sfaturile cele mai utile legate de produs chiar si prin telefon.

Foarte important! In ciuda a ce vor spune sute de meseriasi care au "furat meseria" nu amesteca vopseaua lavabila cu amorsa. Este un mit, vopseaua nu acopera mai bine daca faci lucrul asta, tot 2 maini sunt necesare pentru o lucrare de calitate, si mai presus de tot risti sa strici compozitia vopselei.