| antoadric a întrebat:

Salutare, cine mă poate ajuta, locuiesc la tara și aș dori să pun centrala. Nu sunt hotărât ce as putea sa pun pe lemne, gaz sau peleti și ce model ar fi cea mai buna, aștept mesajele voastre, mulțumesc frumos.

6 răspunsuri:
| Mirel4412 a răspuns:

Cea mai buna centrala dupa parerea mea e ceea pe gaz. Centrala pe lemne implica munca fizica, costul ei in general fiind mult mai ridicat fata de ceea pe gaz, pentru ca lemnele sunt scumpe.
Daca nu esti racordat la gaz desigur ca alta varianta nu ai decat centrala pe lemne sau soba.

Răspuns utilizator avertizat
| MeraO a răspuns:

Cel mai mare confort il da centrala pe gaz. Cea mai buna centrala este cea care acopera toate nevoile casei, adica suprafata cata apa calda se consuma. Va recomand centralele Viessmann, modelele noi sunt mult mai economice datorita arzatorului matrix cu functia Lambda pentru controlul arderii, au emisii de noxe mult reduse. Modelul il alegeti si un functie de cata apa consumati, cu boiler sau cu preparare instant apa calda. Vedeti Vitodens 100 doar pentru incalzire cu boiler extern. Asta in cazul in care sunteti mai multe persoane si aveti consum mare de apa, in caz contrar luati Vitodens cu preparare instant apa.