| AndreasfromMetallicA a întrebat:

mi-am luat niste goji uscate si m-am apucat sa scot niste seminte pentru a le planta, cat timp trebuie sa le tin in apă? Am nevoie de niste sfaturi cum sa le plantez.De ce se pun semintele in congelator timp de 2 saptamani?

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Daca semintele provin din fructe uscate in conditii industriale ( in cuptoare de uscare, la temperatura de +80 gr. Celsius) NU vor incolti. Temperatura de uscare prea mare distruge germenele(embrionul) din care ar trebui sa rasara planta.

| AndreasfromMetallicA explică (pentru alessia5158):

Vaai,sper sa nu fie vorba de asa ceva...

| alessia5158 a răspuns (pentru AndreasfromMetallicA):

Daca ai cumparat fructele din comert, samanta lui nu va incolti --- sunt procesate prin uscare fortata ( la 80 de grade) iar embrionul s-a distrus.

| AndreasfromMetallicA explică (pentru alessia5158):

Am avut noroc si s-au prins, in 5 zile deja au iesit la suprafata 2 plante, acum dupa inca 3 zile au mai iesit 12.

| alessia5158 a răspuns (pentru AndreasfromMetallicA):

Serios?!--- inseamna ca ai avut ori fructe din comert dar uscate la soare( nu in cuptoare), ori ai cumparat semintele de goji.

9 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Adauga id-ul asta si vorbim acolo: don_yonys

| AndreiILB a răspuns:

3-4 ore in apa le pui in pamant rosu(gasesti la orce magazin de gradinarie)si se pun in congelator ca sa creasca miezul big grin

| geflomedia a răspuns:

Tinerea in congelator pentru vernalizare ( iernare, sa simta samanta trecere prin perioada de iarna).
Goji de ceai? de 10 lei? o sa ai nesansa sa muncesti degeaba.
Samanta de goji costa 700 dolari kg china.

| AndreasfromMetallicA explică (pentru geflomedia):

Nici astea nu au fost intocmai ieftine, sora mea a dat 10-15 euro pe 100 grame fruct uscat, produse chiar in zona unde locuieste(Padova.Italia)

| geflomedia a răspuns:

In frigider nu in congelator