| AnaMariaJRock a întrebat:

happy
Puteti sa imi spuneti si mie de unde as putea face rost de seminte de cedru si/sau de sequoia? Si in ce conditii se planteaza?

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Cedrus sau pin,originar din nordul Africii-seminte cauta la un magazin de profil,sau firme care vind si material dendrologic,adica cei care vind arbori ornamentali,flori etc,au si magazine si s-ar putea sa aiba,ori sigur stiu sa te indrume exact. Daca stii pe undeva un arbore de genul asta poti recolta tu acele conuri toamna tirziu, le scoti semintele care se afla in fiecare solz din acel con sau acei solzi care au seminte si le pastrezi la rece si intuneric pina in primavara cind le semeni intr-un pamint foarte afinat, ceva turba amestecat cu nisip. Eventual poti face si o pregerminare inainte de semant, adica sa le tii la umectat pina cind semintele sparg, crapa si atunci le semeni.Il mai poti inmulti si prin butasi, dar asta inseamna sa ai un arbore din care sa poti lua ramuri de 2 ani, cei recoltezi la sfirsitul ierni, insa acesti lastari trebuiesc tratati cu hormoni, sint niste substante gen pulbere in care se inmoaie si care stimuleaza aparitia de radacini.Alantu Sequoia e mai dificil, adica sa recoltezi conuri pentru ca nu ai la dispozitie in RO arbori de genul asta.Sint dar foarte rari, unul se afla la baile Herculane daca ai fost.In sf conurile se recolteaza dupa 20 de luni,atunci ajung la maturitate si trebuie sa le scoti semintele,le tii la rece,chiar in frigider si au nevoie de preincoltire, pentru ca sint foarte dure, chiar le poti razui sa le subtiezi coaja, sa ajuti ca saminta sa incolteasca, sa crape mai repede.De unde faci rost de seminte? Tot la fel cauti firme din astea care vind material arboricol si poate ca gasesti chiar si un puiet gata pentru al planta.Deci semintele se seamana, iar plantele se planteaza.Tu sa poti planta ai nevoie de un puiet de sequoia.Bafta

1 răspuns: