| Snoopyyy a întrebat:

Stie cineva daca de ex. am 3 camere si in fiecare camera un calorifer, daca in cea din mijloc opresc caloriferul se intrerupe conexiunea intre celelalte 2 camere? si consumul e mai mare? sau pur si simplu nu urca caldura doar in acel calorifer si apa curge mai departe...Am un proiect la scoala si am nevoie de un raspuns....multumeschappy

Răspuns Câştigător
| UserRo10 a răspuns:

Caloriferele sunt puse in paralel. Daca opresti unul, oricare ar fi el, celelalte merg. Le poti opri si 2 cate 2, in functie de nevoi.

2 răspunsuri:
| cyupaku a răspuns:

De regula sunt legate in serie si logic oprind caloriferul din mijloc apa calda nu trece mai departe

| tril a răspuns:

Nu, celelalte nu se opresc. Dar, vor forta sa incalzeasca toata casa si e posibil sa creasca putin consumul. Firmele, spun teoretic ca nu este posibil. Cei ce vor sa faca economie, isi inchipuie ca scade consumul.