| Cristina77223 a întrebat:

Toate apartamentele dintr-un bloc au aceeasi suprafata? Stiu ca e putin ciudat, dar m-ar ajuta la un proiect laughing
Multumesc anticipat!
P.S. scuze pentru categorie, dar asta pare cea mai apropiata.

Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Nu au toate aceeasi suprafata, intr-un bloc pot fi apartamente cu 1 camera, 2 camere, 3 camere, 4 camere etc logic ar fi ca toate cu 1 camera sa aiba aceeasi suprafata intre ele, toate cu 2 sa aiba aceeasi suprafata, toate cu 3 etc DAR in realitate nici cele asemanatoare nu pot avea exact aceeasi suprafata, sau nu in toate cazurile.

7 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Depinde de bloc. Sunt blocuri cu apartamente aproape identice, dar si blocuri la care apartamentele nu seamana. Chiar stiu unul care pe fiecare nivel are 4 apartamente, unul cu o camera, unul cu doua, unul cu trei, unul cu patru.
In plus apartamentele de la parter sunt de obicei mai mici, din cauza intrarii in scara si al unor spatii utilitare (ghena, uscatorie, acces in pivnita etc).

Bula
| Bula a răspuns:

La blocuri, de obicei, apartamentele de pe o coloana au aceeasi suprafata (exceptii fiind posibile la nivelul inferior si superior, daca sunt si spatii cu alta destinatie).
Totul depinde de proiectant, unde "pune" peretii despartitori. happy

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu! In primul rand ca sunt apartamente diferite (garsoniere, apartament cu o camera, cu doua, etc). Apoi si acestea intre ele difera de la bloc la bloc. Stiu apartament cu doua camere (tip X) care are 42 metri patrati si apartament cu o camera care are 49 metri patrati. Etc.

| mihai69 a răspuns:

Nu neapărat. Nici măcar cele cu același număr de camere nu au toate suprafețe egale.
Ca să te convingi, uită-te pe orice listă de întreținere pe lunile de iarnă (căldura e tarifată pe suprafață).

| Catrice a răspuns:

Aaaa... da?!

| peperonies a răspuns:

Nu.

| Denisa0954 a răspuns:

Nu, nu au aceeasi suprafata. Intr un bloc pot fi apartamente si de 2, 3 sau 4 camere