| valyas a întrebat:

Vreau sa-mi plachez o pardoseala cu granit si voiam sa stiu daca, dupa montajul placilor de granit ele trebuiesc slefuite cu o masina speciala sau doar sterse ..va rog sa-mi spuneti cu se procedeaza pas cu pas daca se poate. Funda

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Placile sunt livrate gata slefuite. Se monteaza exact ca si pardoseala de gresie marmura, travertin sau orice alt material decorativ.

| relian a răspuns:

Pietrele in general nu se slefuiesc dupa ce leai instalat.Granitul,sau marmura vin slefuite deja, tu doar le instalezi si aia e tot. Oricum nu ai avea tu masini de slefuit granit si cu mina poate doar asa se finisezi ceva colturi.Dar pietrele se slefuiesc cu discuri abrazive, cum ar fi smilgherul si cu apa, care trebuie sa curga in continua atit timp cit discul atinge piatra.Deci se foloseste un Felx sau cum ii mai zice cu aer. Oricum nu cred ca te intereseaza asta, deci tu instalezi, ai grija sa nu ciobesti si cam asta e tot.Dar sa pui pe jos granit e rece asta daca nu stiai, adica cind vine iarna ala esti.