| asd000 a întrebat:

As avea o intrebare: Cand si cum se seamana semintele de dud? As vrea o explicatie complexa. De exemplu :Trebuie uscate sau nu semintele inainte de a fi puse in pamant? etc.

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Pai semintele de dud se seaman primavera, ca urmare trebuie sa le recoltezi vara.Deci culegi dude coapte cit mai bine, le tragi prin sita astfel incit sa ramina semintele le speli si le usuci.Le pastrezi undeva in casa sa nu inghete iar primavera le semeni.Semanatul se face la sf lui aprilie.Inainte de semanare poti face stratificarea semintelor sau daca nu faci asta le umectezi timp de 3 zile dupa care le semeni.Acum tu nu cred ca poti realiza acea stratificare de care semintele au nevoie asa ca cel mai la indemina este sa le umectezi 3 zile si aia e.Ce este aia stratificare acum nu stiu daca stii.Dar iti pot spune asa in mare cam ce inseamna.Semintele au nevoie pentru a incolti de anumite conditii in care ele sa stea, cu alte cuvinte este vorba despre procesul natural al lor.Mai exact o saminta care natural sta in pamint sau unde a cazut, are acolo o anumita umidiate si o anumita temperature.Ca urmare daca noi recoltam semintele si le tinem in casa ele cind le semanam nu prea mai rasar.Trebuie ca semintele sa treaca prin aceste conditii sau daca nu sa le facem noi conditiile necesare.Cred ca team cam bagat in ceata.STai sa zic mai simplu.Ca semintele de dud sa luam exemplu nostru sa poata rasari primavera ele trebuie sa stea la o temepratura de 2-4 grade sau ceva mai ridicat si o umiditate de 80-90% o anumita perioada de timp.Ele in natura au asta in iarna sau primavera.De ce nu rasar balamuc seminte de dud care cad? Pt ca multe pier in timpul ierni datorita inghetului.De aia fructele de dud sint pline de seminte ca din milioane cite sint mcar una tot scapa sau ajunge ceva mai adinc sa scape cumva de gerul ierni.Ca urmare tu inainte de semanat cu 2 saptamini sa zic trebuie sa tii axcele seminte la o temperature de 2-4 grade si umezeala si asta tot acest interval de timp de 2 saptamini, dupa care le poti semana. Daca nu le poti oferi aceste conditii cum am spus le umectezi 3 zile dar nu in apa direct le pui pe o vata imbibata in apa si le tii acolo 3 zile dupa care le poti semana.A si sa nu uit acea stratificare de care ziceam se face in turba sau nisip pe care le umectezi,nisipul se umecteaza pina cind atuci cind este strins in pumn lasa forme fara ca apa sa iasa afara,deci nu sa aiba asa f multa apa, iar turba se umecteaza pina cind strinsa in pumn lasa sa iasa picaturi dar rare, deci ceva de genul asta. Poti folosi un chiveci sau altceva dupa care pui semintele acolo, iar ghiveciul trebuie pastrat la temperature ce am ziso si timpul ala de cioteva saptamini.Wow cit am scris, sper sa nu te plictisesti si sa intelegi cite ceva din ce am batut cimpii pe aici.Bafta

| asd000 explică (pentru relian):

Multumesc mult pentru raspuns.Totus as dori daca poti sa ma suni ca sa putem discuta mai multe pe aceasta tema:0757387250

3 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

O modalite de inmultire a arborelui este inmultirea din fructe coapte, semanate vara --- semintele nu trebuiesc descarnate( separate de partea carnoasa a frucrului) --- vezi aici:http://www.horticultorul.ro/......rus-nigra/

| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună!

Citeşte aici: http://toateplantele.com/Fructe/Dud/Dud.php. Poate te va ajuta.

Succes!