| alexandrubt13 a întrebat:

Buna, un generatuor curent care sa porneasca automat pentru o centrala arca 41 kw mixta pentru a suplini intreruperea curentului, o recomandare profesionala, multumesc!

2 răspunsuri:
| UserRo10 a răspuns:

Generatorul porneste doar dupa ce se ia curentul si exista cateva secunde de pauza si chiar sansa sa nu porneasca.
Un UPS cu baterie de masina alimenteaza ventilatorul si pompele 4-6 ore cu baterie mai mica, are unda sinusoidala pura pentru ventilator si pompa si nu ai nicio secunda neacoperita. Plus ca e si stabilizator de tensiune

| AndreiBistriteanu a răspuns:

Ai nevoie de un ups pentru centrala,cu o baterie auto poate functiona cateva zile fara energie din retea.
Exista multe modele pe piata, recomand ceva cu dubla conversie, asa iti protejeaza 100% si centrala fata de supratensiuni.