| alinabucataru98 a întrebat:

Buna! Urmeaza sa ma mut in chirie si acolo au centrala pe gaze, iar eu nu am mai stat niciodata in apartament cu centrala. intrebarea mea este pentru cei care au si stiu, cam cat ar veni factura pentru un spatiu de 30mp incalzit pe la 22-24 de grade? mersi mult

Răspuns Câştigător
| GabiDumitrescu a răspuns:

Depinde de etaj, tipul centralei, calitatea izolatiei, citi pereti exteriori ai, o gramada de factori. Ce pot sa iti zic cert, ca si posesor de centrala de ceva ani care chiar a testat diverse scenarii de functionare, e ca "22-24" e bataie de joc. De la 21 la 24 e posibil sa platesti chiar DUBLU daca nu mai mult de dublu. Temperatura ideala e pe la 21 ziua, iar noaptea o poti lasa 20 fara probleme. Asta implica sa ai si termostat de ambient. Daca ai doar centrala si nici o modalitate de a programa temperaturile, atunci e o mare bataie de joc. Da niste detalii si mai discutam. Diferenta intre condensatie si clasica e destul de mare. A, da, si ca sa nu faci cum procedeaza unii debili care pun apa pe 45-50 si combina calda cu rece cand fac dus, pune apa calda pe maxim 38. De la 38 la 40 nu e mare diferenta, dar in functie de cate dusuri/bai faci si cate vase speli cu apa calda, diferenta la factura s-ar putea sa fie de cel putin 2-3 pachete de tigari in defavoarea ta. P.S. Orice ar spune cineva despre sume e fix vax, deoarece iarna asta facturile vor fi cel putin de 2.5 ori mai mari ca anul trecut, la acelasi consum de gaz

| alinabucataru98 explică (pentru GabiDumitrescu):

Multumesc frumos de sfaturi. E la ultimul etaj intr-un bloc micut, vechi, prin centru. Pe afara nu e izolat iar pe interior nu stiu. Are termostat dar nu stiu altfel ce tip de centrala este. In orice caz nu mi-a parut convenabil si nu cred ca o sa ma mut acolo

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru alinabucataru98):

Pentru putin. Daca e la ultimul etaj, mai bine nu.
@sierra1: Absolut valid sfat, pentru ca in fiecare zi e fix aceeasi temperatura afara si foloseste fix atita apa calda la dus/spalat...

11 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Sunt multi factori de luat in calcul. Cu siguranță este insa cea mai ieftina varianta de incalzire a unui apartament.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Pe luna trecuta (noiembrie ca cea din decembrie n-a venit inca), la 21-22 grade dar cu specificatia ca sotia mea a folosit si multa apa calda, mi-a venit 235 lei la o suprafata de 49 metri patrati. Depinde si cum este contractul.

| sierra1 a răspuns:

"cat ar veni factura pentru un spatiu de 30mp incalzit pe la 22-24 de grade?"

stai tu frumușe cu ochii pe contoraș, vezi câți mc consum pe zi și faci TU un mic calcul. Pricepi?

| alinabucataru98 explică (pentru sierra1):

In primul rand, esti o mare nesimțită. Am venit sa cer un sfat nu sa fiu luata la misto. In al doilea rand, cum sa stau cu ochii pe contor daca eu nu locuiesc acolo inca? Si n am avut in viața mea centrală ca sa stiu macar sa fac o estimare.

| sierra1 a răspuns (pentru alinabucataru98):

"| alinabucataru98; cum sa stau cu ochii pe contor daca eu nu locuiesc acolo inca?" - atunci intrebarea ta e inutilă, la fel cu eventualele răspunsuri

"| alinabucataru98; In primul rand, esti o mare nesimțită"- iar ai impresia că vorbești cu mă-ta (cu cratimă, desigur)?

| alinabucataru98 explică (pentru sierra1):

Intrebarea nu e deloc inutila pentru ca am vrut sa stiu ceva orientativ înainte sa iau decizia si sa dau o grămadă de bani pe chirie si pe garantie.
si la cat de superior mi-ai vorbit de la inceput, da, chiar am impresia ca vorbesc cu mama. hai sanatate

| sierra1 a răspuns (pentru alinabucataru98):

" GabiDumitrescu (dacă tot mă ignori, fă-o până la capăt) " Orice ar spune cineva despre sume e fix vax"

pot să-ți dau și eu o fundiță?

... mai incolo, păcat că-ți dai singur cu stângu'n-dreptu' (intervenția 2) Dar fii consecvent totuși

| sierra1 a răspuns (pentru alinabucataru98):

"alinabucataru98 : In primul rand, esti o mare nesimțită"

eu: "iar ai impresia că vorbești cu mă-ta"

" alinabucataru98 explică:...da, chiar am impresia ca vorbesc cu mama"

wow, cea mai tare intervenție! Like

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Depinde de pierderile de caldura/izolatia blocului. Parter spre nord in bloc de beton ar fi cel mai greu (scump) de incalzit, etajele de mijloc cu geamurile spre soare, in blocuri de caramida, fiind cele mai calde.
La 2 camere (vreo 50mp, cred), la parter, in bloc de caramida, a fost ~120 de lei gazul pe perioara 12 octombrie - 12 noiembrie. Pe timpul iernii se duce spre 300 de lei, cu tot cu aragaz.