| Ene_Adrian_1991 a întrebat:

Salutare, am o problema la factura de la gaze (ENGIE). Fiind in Brasov la facultate stau in chirie cu 3 fosti colegi de liceu. Prima luna (in octombrie pentru septembrie) am platit 4 lei ca nu am stat aici, in a 2-a luna (in noiembrie pentru octombrie) a venit 100 de lei, tot normal, acum in a 3-a luna (in decembrie pentru noiembrie) ne-a zis proprietarul ca a venit factura 365 de lei, urmeaza sa imi dea si factura. Care ar fi explicatia in conditiile in care am gatit la fel, centrala tot pe 20.5-21 a stat. Mi se pare diferenta imensa. Si daca pot cumva verifica factura online fara sa afle proprietarul (dupa apar discutii ca nu avem incredere in el si d-astea). Multumesc

6 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Monitorizează indexul contorului și vei putea previziona ușor valoarea facturii.

| sierra1 a răspuns:

"daca pot cumva verifica factura online fara sa afle proprietarul "

GRESIT - factura trebuie să o vedeți cu toții, tocmai să nu apară discuții și alea-alea.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Și dacă o verifici, vei afla același preț.

| Lioana a răspuns:

E normal. Vine iarna. Se face tot mai frig, centrala merge tot mai mult chiar daca ai aceeasi setare de temperatura. Cand e frig trebuie sa lucreze mai mult centrala pentru a pastra acea temperatura.
In decembrie iti va veni si mai mare factura.
Dar pentru a nu fi discuții ar fi bine ca sa te intelegi cu proprietarul sa-ti trimita facturile pe mail, ca sa vezi si tu cat consumi si ca sa verifici si tu contorul de gaz. E posibil ca consumul sa fi fost estimat daca nu a fost trimis indexul de pe contor.

| IceRope a răspuns:

Păi, degeaba e termostatul pe 21 dacă afară este mai frig. Cu cat este mai frig, cu atât pereții devin mai reci, iar centrala va funcționa mai mult pentru a atinge temperatura ambientală dorită. Chestie de fizică elementară și de logică. Ce facultate zici că faci?

| IarsiIar a răspuns:

Probabil indexurile de la prezumat au fost mici. Acum a venit regularizarea cu consumul real din toata perioada. Trimite indexul lunar si vei plati cat consumi.
Acum nu ai ce face decat sa platesti cat este.
Daca proprietarul iti prezinta factura, nu te inseala cu nimic. Vei vedea pe desfasurator totul.