| Razvanel2001 a întrebat:

Buna ziua, am avut de schimbat un intrerupator si acum cand am bagat din nou firele nu se mai aprinde becul, cine poate sa ma ajute?
Multumesc

21 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Intrerupatorul este dublu? Ai un creion de faza in casa? Restul becurilor din casa funcționează?

| cristi202 a răspuns:

Depinde cum ai băgat firele - daca izolația a intrat in contactl prizei, nu mai face contact. Depinde unde le-ai băgat - fiecare fir are un loc al lui. Depinde cum ai tras de fire - la o instalație veche se pot rupe, și să nu vezi asta

| darrio2007 a răspuns:

Verifica daca le-ai pus unde trebuie. Sau ai uitat sa ridici siguranta din tablou.

| Violleta2022 a răspuns:

Cheama electricianul si te ajuta el!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Clar si indubitabil nu ai pus firele bine.

| sierra1 a răspuns:

Pentru iluminat in casă, la mașină,?

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ai rupt firul ai tras de el si fiind vechi s-a rupt undeva in zid, trebuie un electrician sa inlocuiasca din doza firul dar asta inseamna sa sparga peretele daca firul nu este tras prin canal cablu si este tras prin zid, canal cablu este țeava aia de plastic care pleaca din doză si se opreste in intrerupator. Si prin acea țeava este mai usor sa schimbi firul numai spargi tot peretele.

| Mosotti a răspuns:

Nu mai se aprinde, ca s-a rupt unul din fire si nu vezi, ca e sub izolatie, altfel nu are cum, sau intrerupatorul nou nu e bun, ori firele nu fac bine contact cu bornele intrerupatorului.
Altceva nu are ce sa fie.

| relian a răspuns:

Ce cabluri ai, de cupru sau de aluminiu? Daca is cabluri de aluminiu, sigur sau rupt pe undeva.
Vorba lu Cristi, ai dat jos izolatia de pe cablu acolo unde gtreb sa conectezi la intrerupator? Verifica sa nu fi lasat izolatie de plastic.

| mi25 a răspuns:

Important sa pui firul care are doua culori: verde si galben, la impamantare. Celelalte nu conteaza cum le pui, deoarece in reteaua electrica se livreaza curent alternativ.

| regis a răspuns (pentru mi25):

Nu prea ar trebui sa gasesti fir de impamantare intr-un intrerupator si daca totusi este, nu prea ai unde sa il legi. El poate ajunge acolo numai daca doza de aparat a fost folosita si ca doza de legatura, dar nici in acest caz nu are vreo legatura cu intrerupatorul.
In privinta celorlalte doua fire, daca la un intrerupator simplu nu prea conteaza cum le legi, la unul multiplu este esential sa stii care e faza de intrare.

| relian a răspuns (pentru mi25):

Celelante nu conteaza cum le pui, adica? Si daca ai avea curent continu crezi ca ar conta cum le pui?
Eu zic conteaza, indiferent ca e alternativ sau continuu, conteaza pentru tine, vrei ca intrerupatorul sa duca curent la bec, atunci cand este ridicat, adica in sus si in jos sa inchida becu.

Deci e si asta ceva, asa daca pui cum o fi, cand ar fi sus, poate ca becu sa fier stins.Bine nu-i asta problema, dar corect asa ar trebuie sa se puna.

In afara de asta, daca ne referim la ce curent folosim, aia nu ar avea importanta nici pentru curentul alternativ si nici pentru cel continu. De ce? Pt ca de fapt este un singur cablu, nu-s 2 cabluri, is 2 capete ale aceluiasi cablu, intretupatorul intrerupe cablu acolo, deci e un singur cablu, se taie, se pune intrerupatorul si ala inchide sau deschide circuitu.

Deci daca ai avea curent continu, la fel nu conteaza cum legi. Tot cablu ala ce vine de la tablou, ajunge la intrerupator, apoi merge la bec, ala este faza, este un singur cablu.
Nulu se duce direct la bec, nu are ce cauta prin intrerupator.

| mi25 a răspuns (pentru relian):

Nu conteaza cum pui firele la curent alternativ. De aceea se si numeste alternativ. Curentul alternativ este un curent electric al cărui sens se schimbă periodic, spre deosebire de curentul continuu, al cărui sens este unidirecțional.
La curentul emis de o sursa de curent continuu conteaza cum se pun bornele. Exemplu la bateriile de orice fel, Nu exista in retelele electrice curent continuu. De ce? Prin transportul la distanta a curentului continuu s-ar pierde foarte mult pe retea. Este o adevarata teorie in acest sens si nu ma hazardez sa o expic, deoarece, desi electricitatea a fost singura parte din fizica ce mi-a placut in liceu, a trecut atata timp de cand am absolvit, iar si uitarea e scrisa in legile omenesti.

| relian a răspuns (pentru mi25):

Eu vorbeam despre ce ai spus tu ca ar conta firu ala ce il legi la intrerupator, deci nu conteaza nici daca e alternativ si nici daca e continu.
Am si explicat de ce, daca ai priceput ceva bine, daca nu la fel.
La intrerupator merge doara un singur cablu nu 2 nu 9.
Bine poti duce si impamintare daca vrei, dar prin el atot trece un singur cablu.
Deci avand un singur cablu nu conteaxa ce fel de curent ai, alternativ sau continu, despre asta vorbeam.
Ala e un simplu cablu, nu-i consumator, nu este baterie etc e o bucata de sirma.
Sensul la curentul alternativ nu se schimba deloc, e mereu la fel, un pas inainte, altul inapoi, asta e tot.
Daca am putea vedea mai mult de 24 cadre, atunci am vebea un bec aprinzindu-se si stinginduse de 50 de ori laughing
Tu te hazarda sxa explic, ma pricep la electricitate cit de cit.

Deci nu conteaza cum pui firu, pentru ca inca odata spun, este un singur fir la intrerupator, nu-s mai multe, deci nu conteaza cum legi firul ala nici la curent continu.

| mi25 a răspuns (pentru relian):

I-a pune la masina firul plus de la motor la borna minus al bateriei si cel minus la borna plus si vezi ce se intampla. Doar la curentul alternativ nu conteaza cum legi firele. In cateva secunde ti-a descarcat bateria. Ce crezi, de ce fiecare aparat casnic care foloseste baterii are inscriptionat in interiorul locasului pentru baterii sau alaturat, modul cum se pu bateriile?
La intrerupatorul de la lumina din casa se leaga ambele fire, iar daca este la priza poate avea si impamantarea.
Daca zici ca te pricepi la electricitate (desi nu ai demonstrat) citeste aici.
Pentru intrerupatorul de la un bec de iluminare.
https://ro.insterne.com/instalarea-unui-intrerupator-de-circuit-de-240-v/ Citeste pasul 3 O fi doar un fir?
Pentru prize.
https://www.telecontrol.ro/......ntare.html

| relian a răspuns (pentru mi25):

Tu incurci borcanele de zacusa cu cele de zarvat laughing ce spui tu sa pun is 2 cabluri diferite, pe cand cablu de la intrerupator este un singur cablu.

Ce mai exact nu pricepi? Am aratat ca nu ma pricep, ori tu arati ca nu poti intelege o fraza atit de simpla ce am scris?

Inca odata iti spu, dar pentru ultima oara laughing la intrerupator merge un singur fir, atit simplu.

Ok sa incerc sa iti explic altfel, mai simplu, ma pui sa ma chinui sa gasesc explicatii si mai simple.

Gindeste ca in cutia de la interupator nu ai nimic, este goala. Acolo ajunge un fir, faza ce vine de la tablou si trece prin cutia intrerupatorului si se duce direct la bec.

In acest moment tu ai lumina la bec actionind siguranta din tablou corect?
Acum imagineaza-ti ca tai firul ala din cutia intrerupatorului si la el legi interupatoru.
Asta e tot, nu mai actionezi becu de la siguranta, il actionezi de la intrerupator, acu ai inteles?
Mai simplu de atit nu cred ca mai pot explica altceva.

Ca urmare ca treci prin cablu ala curent alternativ sau continu e tot dracu ala, in trerupatorul doara intrerupa cablu, atit face, nimic altceva.

Nici nu ma uit la linkurile ce ai dat si stii de ce? Vad ca deja ai bagat prizele laughing pai acu ce faci, vorbeam de intrerupatoare si acu bagi prizele in aceiasi oala laughing

Nu mai cauta sa o dai acu la intors. Ce arati tu in link-ul ala primul, alea is altceva, nu-s intrerupatoare de bec, dar si alea tot un fir au legat, alea is Breakere, sau pe romneste sigurante, orice siguranta este pus exact pe un fir, pe un circuit, pe faza mai exact, deci sigurantele, intrerupatoarele taie acolo firul, il intrerupe si se conecteaza el, is dispozitive care se instaleaza pe acelasi fir cu scopu dea intrerupe de acolo c urentu.

Ce spui tu despre baterii, alela duc curent, alea nu intrerup curentu, deci il duc catre consumator si trebuie sa pastrazi sensul.

La bec daca ai curent alternativ sau continu, acel curent merge prin firul de la intrerupator, deci orice curent ar fi pe acolo merge, tu asta nu pricepi vad, anume ca nu exista 2 fire, este 1 fir, doar ca e taiat si pe el este interpus acel intrerupator.

Hai ca nu are rost sa discutam, se pare ca esti slab rau, ai facut tu ceva la scoala, dar se pare ori ca nu ai inteles destul. Scuze ca ma exprim asa, dar asta arati tu din ce spui si ce linkuri ai dat.

In ambele cazuri atit intrerupatorul, cit si priza trebuie sa aiba fir de impamintare, dar alea se leaga doara la carcasa intrerupatorului, sau a prizei, nu are legatura cu priza propriuzisa. Este ceva de siguranta, in caz de se intampla ceva acolo curentul sa se scurga prin acel cablu, nu in persoana care umbla pe acolo.

Deci acu tiam demonstrart ca ma pricep ori ba? laughing
Nu mai incurca prizele cu intrerupatoarele. Priza este un terminal, este capatul de uinde un aparat, un consumator ia curent, deci acolo trebuie sa ajunga 2 fire diferite.

Intrerupatorul nu este terminal, este interpus pe un singur fir, astfel incat tu sa poti intrerupe curentul care circula prin acel fir.

Inca odata iti zic, la cum am explicat acu, si un copil de gradinita ar trebuie sa priceapa.
Pune pe hirtie deseneaza daca nici acu nu pricepi. Eu pot sa iti desenz, dar nu stiu cum sa postez sa poti vedea.

Dar cel mai simplu cauta pe Youtube un video si vezi.

| mi25 a răspuns (pentru relian):

Ti-am dat cele doua link-uri, unul era pentru intrerupator.
Iti mai spun doar atat:
1. Trece doar un fir prin intrerupatorul care este pe un cablu alimentat de la priza.
2 Ca sa te lamuresti, desfa un intrerupator de la lumina din locuinta si vezi cate fire sunt legate.
3. Intrerupatoarele nu au fir de impamantare, doar prizele au. Am vazut si prize fara.
In rest vorbesti nedocumentat.

| relian a răspuns (pentru mi25):

"E grele " rau de tot pentru tine. Amice, sincer domeniul asta te dep[aseste complet, deci nu te pricepi absolut deloc la electricitate, iti dau un sfat, nu mai te baga unde nu te pricepi si unde nici nu poti intelege chestii f simple.

Sa desfac un intrerupator la mine acasa laughing am desfacut sute de intrerupatoare, am montat sute, acolo este un singur fir, daca la tien or fi 2 e bun.
Iti repet pentru a mia oara, poate o sa functioneze zicala; repetitia este mama invataturii, daca nici asta nu merge la tine, eu zic lasa-te de subiectul asta, esti depasit categoric, adica total.

In cutia unde se monteaza un intrerupator trece un singur cablu. Acel cablu este taiat acolo, intrerupt deci trebuie legat la loc. Cum il legi la loc? Pui un intrerupator si ai legat cablu iar la loc.

-Intrerupatoarele nu au impamintare zici tu laughing acu iti zic eu tie, desfa un intrerupator la tine acasa si vezi daca are sau nu are surub sa pui cablu de impamintare.

Faptul ca oamenii nu pun cablu de impamintare, aia nu are a face cu intrerupatorul, ala are acolo surub atasat la carcasa lui de metal.

Tu nu doara ca esti depasit totalmente, esti si neinformat, sau mai bine spus te informezi de la nea Dorel laughing

Ok ramai in lumea ta, ramai cu ce stii tu, e mai bun asa, oricum tu nu poti fi salvat, sau tu nu accepti sa inveti ceva la cineva.

Asa ca discutia nu isi mai are rost.Du-te cauta un electrician, intreaba, apoi revina si spune ce ai aflat.

| mi25 a răspuns (pentru relian):

Intre timp am discutat cu un electrician, prieten de familie. Mi-a zis sa nu-mi mai bat capul cu tine ca tu nu cunosti nimic. Si cu asta il ascult. Nu-ti mai raspund pe aceasta tema.

| Mosotti a răspuns (pentru mi25):

Daca sunt aceleasi fire pe care le-a scos, nu conteaza cum le pune la bornele corecte, daca le pune in bornele noului intrerupator, ar trebui sa mearga.
Cel mai probabil intrerupatoru e defect sau firele nu fac contact bine in borne, sau unu din ele, ori e rupt pe traseu unu din fire, dar asta mai putin probabil sa se rupa.

| relian a răspuns (pentru mi25):

Ok ai discutat cu prietenul tau mare electrician priceput, si el cea spus mai exact?
Ce fire se leaga la intrerpator, ti-a spus? Uite spune tu ce fire se leaga si daca spui corect atunci jos palaria, o sa zic ca esti bun, ca tu ai avut dreptate.

Stii ce cred eu ca tu crezi? Tu crezi ca la intrerupator daca sunt 2 suruburi ces alea, se prind 2 fire, iar firele alea ar fi 2 fire diferite, asta crezi tu, tu crezi ca la intrerupator sar lega un fir faza si un fir nul, asa este?
Sau spune tu ce fire se leaga la intrerupator, sa vedem cum stii tu,
Eu ti-am zis ce se leaga la intrerupator, se leaga doara firu de faza, deci 1 singur fir se leaga, mai exact 2 capte alea aceluiasi fir, adica al fazei.

Daca tu crezi ca se leaga fire ca la priza, te inseli, gindeste ca legi ce crezi tu, faza si nul, cand deschizi intrerupatorul ce se va intampla? laughing iti va bufni in fata intrerupatorul, este ca si cum ai baga capetele unui fir in priza, face bum.

Asa ca ce crezi sau credeai tu ca se leaga la un intrerupator este gresit ok?
Accepta ce zic unia care se pricep, accepta cand gresesti, corecteaza-te ca nu-i nici o rusine, nu s-a nascut nimeni invatat.

Nu mai fa confuzie intre un dispozitiv de capat si unu interpus pe cablu, pe circuit.

Nu fa confuzie intre un consumator si o legatura dintre 2 capete ale unor cabluri.

Intrerupatoarele is de fapt ceva care leaga acelasi cablu care este rupt, sau taiat intentionat ca el sa fie pus acolo si sa inchizi si sa deschizi circuitu ala.

Ce ai arata tu contactorul ala, este tot un fel de intrerupator, dar se numneste contactor, este ceva mai mult decat un intrerupator, ala mai are si alte cabluri, are bobine, deci ala are mai multe cabluri pentru ca nu este manual, este tot electric,

Noi vorbeam de intrerupatorul de la bec, ala cel dai tu manual cu mina.
Contactoarele fac exacat ce faci si tu cu mina, doar ca lucrul ala il face tot curentul electric.

Alea au bobina care induce un cimp magnetic, forta acelui cimp magnetic apasa contactele si face contact intre capetele aceluiasi fir sau fire in cazul cand ai 3 faze.

Dar fiecare contact coneteaza acelasi fir, adica o faza, exact ca si la intrerupatorul manual din casa.

Priza este un terminal acolo ajung firele de la care vor lua curent si pe care se va intoarce curentul de la consumator.

Acolo la prize, da ai faza si nul, pe faza se duce curentul in consumator, lasa energia ce era incarcat si apoi pe nul se duce inapoi, deci is chestii diferite.

La intrerupator, faza vine de la tablou, se opreste la intrerupator, este legat acolo, apoi se continua de cealalta parte a intrerupatorului si ajunge la bec.

Tot cablu ala de la tabloul de siguranta la intrerupator si bec, ala este faza ok?
Ce iese din bec si merge inapoi este nul.
Asta e tot ce trebuie sa stii, sa retii, asa este bun, corect.

Deci intrerupatorul nu are fire diferite sau mai multe, are 1 singur fir, doar ca is 2 capete ce le legi inapoi prin acel intrerupator, ai faza acolo taiata, cauti sa o legi la loc sa repari firu sa zicem asa, ai putea rasuci firelea alea cu patentu si sa pui izoler pe ele, ai avea faza pana la bec, sau pui intrerupatorul sa le legea si ai iar 1 singur fir pana la bec.

Intretupatorul nu-i nimic electronic, nu-i decat o bucata de metal care leaga firul taiat, aia e tot, in loc sa rasucesti capetele taiate tu le legi cu suruburi prin acele metale din intrerupator.

Deci ce pot sa iti spun, este ca prietenul ala al tau este electrician pompier, e total pe dinafara cu electricitatea, asta daca cumva a spus ce spui pe aici, ca eu nu cunosc nimic.

Daca vrei sa retii ceva bun, asculta ce zic eu, daca vrei sa retii gresit, atunci ramai cu ideile tale si cu ce spune prietenul tau.

Pe pariu ca prietenul tau, mare electrician leaga la intrerupator nulu laughing cand de fapt se leaga faza.

Iti pot arata legea, ce spune legea in sensul asta. A mai fost o discutie pe aici pe tema asta, cineva a avenit si a aratat legea, cel care era gica contra asa ca si tine, a injurat si a disparut laughing.